Türk Dili "Böyle Böyle" Katlediliyor!

TÜRK DİLİ "böyle böyle" KATLEDİLİYOR !

Aykırı bir kişilik olduğumu kabul ediyorum artık. Ve  bundan böyle seminer-panel v.s etkinliklere gitmemem lazım!

Zeynep Bayraktutan...Sıfatları ; TRT Radyo-1 GELİŞİM REHBERİ veya Etkili İletişim Uzmanı veya Program Yapımcısı ve Sunucusu veya Diksiyon Eğitim Uzmanı veya hepsi....Bandırma ünivertesinde de, 40 saatlik bir DİKSİYON dersleri veriyormuş??...

Bana AYŞE GÜNTÜRKÜN'ü hatırlattı, sahnedeki "showmen dramatizasyonu" ile...!

Bandırma Ticaret Odası Salonunda, bugün düzenlenen "İŞ'TE İNSAN" Konulu bir seminere gittim. 16.00 da başlayan seminere geç de kaldım, yarım saat de geç girmişim. Konuşmacıyı başından dinlememiştim ama münazaa lokal. Gittiğimde, içerde dinleyici olarak sadece 10-15 kişi kadar vardı. Üzülmüştüm ilgisizliği görünce de, sonra geri aldım.

Afişteki konu ilgimi çekmişti. " Yeni nesil iş dünyasında gelişim ve dönüşüm stratejileri " diyordu. Ama seminer TÜRKÇE DİKSİYON üzerineydi...Ana konuyu sanırım 2. kişi Koray DAĞDELEN verecekti...

Neyse...Zeynep Hanımı başından izleyememiştim, izlediğim kısımda tartışmak zorunda kaldık, dışarı çıkmamı istediğinden de sonunu dinlemedim, gelişim ve yönetim danışmanının diyeceklerini de dinleyemedim...

Sayın Zeynep BAYRAKTUTAN, önce Türkçede ki bazı kelimelerin okunuş ve yazılışı konusunda bilgiler verdi. (y) harfinin yanlış getirildiği yerleri gösterdi ve ŞİİR diye yazılır, şiyir diye okunur falan da dedi. Akabinde de ; tartıştığımız yere geldi ve yumuşak Ğ lerin okunup seslendirilmeyeceğinden bahisle, KAĞAN kelimesinin kaan diye, okunması gerektiğini, örneğin SEVMEYECE(Ğ)IM kelimesinin de önündeki seslinin tekrarı ile, SEVMEYECEEİM diye okunması veya seslendirilmesi gerektiğini izah etti ki !

Yağmuru...YAAMUR diye okunacak diye söyledi de...!

Kağıt ıda KAAT !?

Önceki anlattıkları ile tezata düştü ve ben de bu tezata işaret ederek TÜRKÇE'nin gramerinde şu " TÜRKÇE YAZILDIĞI GİBİ OKUNAN BİR DİLDİR. yazar dedim. Ve yazıldığı gibi okumanın, doğru olduğunu söyledim.

ZEYNEP HANIMIN EĞİTİM DURUMUNU BİLMİYORUM LAKİN SIFATLARI BİR HAYLİ FAZLA!!..

Benim itirazlarımdan sonra kaynağı olarak TRT yi gösterdi TRT ye inanmıyor musunuz diyerek, Zeki MÜREN' i gösterdi şarkısını dinleterek ve TRT Spikeri Gülgün FEYMAN'ı gösterdi referansı olarak !!!  Yetmedi..! TRT de kendi sesinden yayınlanan bir şiir videosunu gösterip, dinletti bize...Tek bir yeri not etmişim beynimde ; IZDIRAP değil, ISTIRAP dedi üstüne basa basa...

Ben de gayri ihtiyari, olarak, IZDIRAP çekiyorum sizi dinlerken, referans ve dayanaklarınız bunlarsa, TÜRK DİLİ denilen bilim dalını kapatalım. Edebiyat ve Eğitim Fakültelerini ve yüzlerce yazılmış kitabı da iptal edelim dedim. Öyle ya, TRT gibi bir ULU KURUM, ulu bir sunucu ve erişilmez bir TSM sanatçısı varken, kimin haddine TÜRKÇE ve TÜRK DİLİ hakkında kelam sarfetmek !

TÜRK DİLİ hakkındaki referans ve dayanaklarımız artık TRT ise; artık Zeki MÜREN ise... yandık arkadaş ! TRT, ne zamandan beri TÜRK DİLİ FAKÜLTESİ olmuş ? Ve; hem de bayağı bayağı yanmışız arkadaş ! Allah'tan, bu konuşmalar öğrenciler karşısında değildi...diyordum da, sayın konuşmacı Üniversitede de bu konuşmalarını yapıyormuş da, o öğrenciler de dayanak olarak, artık bu seminerleri gösterirse, yine yandık dedim arkadaş !

TRT de "hasbelkader" görev alanlar, üniversitelere hoca, topluma panelist diye takdim edilirse şaşırmayacağız. Paneli düzenleyen Bandırma Ticaret Odası  tamam güvenilir markamız ,iyi niyet vardır peki kim seçer seminercileri kimler davet eder, neden beş on kişi gelir dinler bilmediğimiz yeni garip dünyalar aklımda tuhaf sorular.

DİKSİYON diyorsunuz da, hangi dilin diksiyonundan bahsediyorsunuz arkadaş ?

Sayın panelist; konuştuklarıma inanmıyorsam dışarı çıkmamı istedi... ben de ( YA TAHAMMÜL DİYEREK) çıktım. :)

Bendeniz de, hanımefendinin sıfatları yok ama bu ezber bozan öğretisi, Türkçe yi katleden öngörüleri... hoşuma gitmedi. AHHH LİYAKAT dedim kendi kendime...! DİL nedir ? Hece düşmesi veya ses yumuşaması gibi gramer bilgilerini, okumayı ve yazmayı, keşke daha iyi öğretseymişiz öğrencilerimize...Türkçe konuşan herkesin, TÜRK DİLİ UZMANI olmadığını, olamayacağını falan öğretseymişiz keşke ! Kendimi de suçladım! TÜRKÇE, yazıldığı gibi okunan, müstesna bir dildir ve dikte ederek, diksiyonla değiştirilemez. TÜRK DİLİNİ LÜTFEN KATLETMEYELİM !

06/11/2019 NOGAYTÜRK