Bandırma Milli Eğitimini İlçe Müftülüğü Mü Yönetiyor?

MİLLİ EĞİTİMİ DİYANET Mİ YÖNETİYOR ?
Bandırma MİLLİ EĞİTİMİNİ, İlçe Müftülüğü mü yönetiyor ?

Bandırma FEN LİSESİ’nin, 300.000 TL ödenek gelmesine rağmen bitirilemeyen, ama 600.000 TL na mal olacak Kapalı Spor Salonunda ( Tesisi yapan müteahhit henüz teslimini yapmamış?), CUMA NAMAZLARI kılınıyor denilince şaşırmıştım.

O şaşkınlıkla, okul müdürümüzü aradım doğruluğunu teyid edince, 40-50 kişilik cemaati olduğunu söyleyince, bu kararı kim aldı dedim. Sayın Müdürümüz, kararın Kaymakamlık Kararına göre olduğunu söyledi. Sayın Kaymakamımıza gittim ve Kaymakamlık Kararı ile olmadığını, Müftülükten gelen talepleri imzaladığını söyledi... Müftü Beyi de aradım, ama gitmeden, Bandırma basınında ve ilgi kurumların sayfalarında, CUMA NAMAZLARI konusunu araştırdım. Bu uygulamalar, çoktan başlamış ve ben gözden kaçırmışım. İlginç bilgilere ulaştım.
Dünyada PANDEMİ (Covit-19), biliyorsunuz, geçtiğimiz yılın Aralık ayında gündeme gelmiş, Türkiye de ise, MART-2020 de gündeme girmişti.

Bulduğum haber 4 ARALIK 2020 tarihli.
“  CUMA NAMAZI CUMHURİYET MEYDANINDA KILINABİLECEK !  

Kış aylarına girilmesiyle beraber, Cuma namazlarında yaşanabilecek yoğunluğu azaltma adına, camilerin yanısıra 3 farklı noktada daha Cuma namazının kılınması kararı alındı.
Havaların soğuması ve yağışın olması nedeniyle cami bahçelerinde namaz kılınamayacağını gözönüne alan ilçe müftülüğü cami içindeki yoğunluğu azaltmak için camilerin haricinde 3 farklı noktada daha Cuma kılınmasını kararlaştırdı.
Pandemi kuralları çerçevesinde, Hacıyusuf Mahellesindeki LİVATYA SPOR TESİSLERİ, ANADOLU LİSESİ, FEN LİSESİ Kapalı spor salonlarında Cuma namazı kılınabilinecek.” Haberin metni, aynen bu ?

3 yeni alana, MEYDANIMIZ da dahil edilmiş.
Gözümden kaçmış, bir minik DİYANET HABERİ... O tarihte, Bandırma’daki Siyasi Partilerin ve STK ların da, Eğitim Sendikalarının, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin v.s dikkatini çekmemiş olacak ki, bu konuda konuşan-yazan birine de rastlamadım. Bandırmadaki İmam Hatiplerin salonları değil de, ANADOLU ve FEN LİSESİ nin salonları CUMA Namazı için ayrılmış... Amenna ve sadakna !

CAMİLERİMİZ ve CUMA NAMAZI

Dünyadaki bütün İslam ülkelerinden daha fazla, 90.000 in çok üzerinde camiye sahip ülkemizin, 150.000 nüfuslu Bandırma Kentimizde, faal 90 tane camii var.

 2-3 tane daha inşaatı devam eden camiimiz var. Mescitler, dergahlar bu sayıya dahil değil. Diyanetin basına yansıyan demeçlerine bakarsanız, Bandırma’nın daha çok camiye ihtiyacı var ve Müftü beye bakarsanız... bu camiler ve bu ibadethaneler Bandırma nın NAMAZ ihtiyacını karşılamıyor ! Benim izlediğim kadarı ile, bir kaç tarikatın camileri hariç, diğerlerinde vakit namazlarında bir iki saf veya 5-10 kişi ancak olabilen cemaatler var. Cuma namazlarına ilgi, eskiden daha fazlaydı, Haydarçavuş Camiisinin bahçesi sürekli doluydu. Ama Müftülük, kıblesine tuvalet yapıp, burayı da ihale ile birilerine verince... bahçesinin tadı kaçtı !

Şimdi, vakit namazlarına göre, CUMA da elbette kalabalık oluyor bazı camilerimiz ama, sadece CUMA ve BAYRAM Namazlarında!
Bandırmadaki 100 ü geçkin ibadethanenin, kapasitesini ve cemaat sayısını kıyaslarsak, hüsran olacak ta, okulları ve sınıflardaki kalabalığı zaten kıyaslamıyorum ama Üniversitede devam eden camii ve külliyenin kapasitesini bilin ;  2500 kişi ! 
CUMA NAMAZLARI, dinimizde cemaatle kılınan namazlardan... Tek başına kılamazsınız. Ama imamsız ve müezzinsiz de kılamazsınız. Bu yüzden, Bandırma Müftülüğü’nün, muhtemelen Diyanet İşleri Ankaraya uygun yayınladığı genelgelere göre, namazgaz olarak ilan edilen her yer için, 5 Din görevlisinin de görevlendirildiğini öğreniyoruz ki, Diyanetin Bandırması maşallah bayağı kalabalık...300-500 din görevlimiz var. 28/05/2020 Tarihli Genelgeye göre, maskesini takan, abdestini alan, seccadesini koltuğunun altına alan, belirlenen ibadethanele gelebilecek, vaaz olmadan sadece hutbeler dinlenecek ve en kısa sürede de namaz eda edilecek. Corona tedbirleri... 
CUMA Namazı, bilindiği üzere farzı 2 rekat olan namazdır.  Cuma namazının farz mı vacip mi olduğu veya hangi şartlarda kılınacağı, sünnetlerinin kılınıp-kılınmaması v.d islam alımleri tarafından tarif ediliyor... Mezhep ve tarikatlara göre, alimlerinize göre değişebiliyor tabii. Cuma Namazı kılmak için ; öncelikle, devlet ve özgür olmanız lazım ve Devlet Başkanınızın ya imam olması, ya da sizinle namaz kılması lazım. Devlet değilseniz, özgür değilseniz Cuma size farz değil. T.C. Devletine iman etmeyenler, devleti yıkmaya çalışanlar...kendisini bu devlete ait görmeyenler veya başka devlet kurma hülyası taşıyanlar...Sizin CUMA Namazlarınız kabul edilmiyor ona göre ! Namaz saatinde memur veya işçi olanlar, ancak amirlerinin ve patronlarının izniyle namaza gidebilirler. İzinsiz, iş saatine tecavüz eden kişinin Cuma namazı kabul olunmuyor. Farzı, 2 rekat olan namaz için, bakalım daha neler yapacağız ?

OKULLAR CAMİİ OLUR MU ? OKULLARIN CAMİSİ OLUR MU ?

Oluyormuş ve olmuş demek ki... Bir okulun, Kapalı Spor Salonunun, şimdilik Cuma Namazı için kullanılması, okulun bir dershanesinin kullanılması demektir. Bu kullanımın, süresi de belli olmadığına göre, yarın okullar açıldığında da, orası öğrencilerle birlikte namazgah veya ibadethane olarak, zaten kullanılacaktır.
Şimdi ; Bandırma Fen Lisesi şehrin dışında. Cuma namazının şartlarından biri de, namaz kılınacak yerin ŞEHİRDE olması gerekiyor, şehrin içinde...! Bkz. Diyanetin CUMA şartlarına. 
Fen Lisesine yakın, ÜNİVERSİTE ve HASTANE var ama ; Üniversitenin zaten 2500 kişilik camisi yapılıyor ve mescidleri hariç ve Üniversiteden-Hastaneden Fen Lisesine yürüdüğünüzde, o kadar da yakın değil. Cuma Cemaatinin, en az 40 kişi olması da gerekiyor islam fıkıh alimlerine göre... Üniversite, Pandemi de kapalı... İdari kadrodakiler gelip gidiyordur sadece... Hastanedeki doktor ve sağlık personelinin, Cuma namazında görev yerini terk etmeleri, bence hem mümkün değil, hem de uygun değil !  Namaz saatinde gelen bir kanlı yaralıyı, kurtaracak olan doktor... o saatte camide olursa, namaz bitinceye kadar da hasta ölürse, hesabını kim verecek mesela ?  Veya o doktorlar Başhekimden izin kağıdı aldılar mı ? Başhekim, bağlı olduğu bakanlık birimlerinden onay aldı mı mesela ? Resmi İzin ve onayınız yoksa, cumanız kabul değildir sayın doktorlar, sayın sağlıkçılar ! 
Bir trafik kazasında, ağır yaralı, parçalanmış bir kişiyi M.Kemalpaşa Devlet Hastesinin aciline götürmüştüm de, kanlar içinde, bağırsakları dışarı çıkmış hastayı sedyede bekletince personel; Doktor nerede ? diye bağırmıştım ! Doktor, insani ihtiyaç, o an da odasına çekilip bir çay içiyormuş da, geldiğinde... az bağırıp çağırmamıştım ona ! Nasıl çay içersiniz falan !
Üniversitenin Camisi bitmedi diye, ordaki idari personelin, Cuma için Fen Lisesi salonuna geldiğini düşünüyorum. O personele başta rektör, dekan, resmen izin vermiş olmalı mesela... İzinsiz Cuma,  Allah nazarında kabul değil,  öyle değil mi ?   
Hepsini geçtik. Spor Salonunu, niçin namazgah yapmıştınız sayın Müftüm ? PANDEMİ de, camilerde kalabalık olmasın, covit bulaşmasın diye... Peki, işbu hastaneye gelen bir coronalı hasta da, veya corona mikrobu kapmış sağlık personeli de, namaza geldiğinde, onların HES Kodu kontrolünü yapacak bir sisteminiz ve imamlarınız var mı sayın Diyanet Müftüm ? Her Cuma kılınacak yerlere görevlendirdiğiniz 5 personeliniz, ne iş yaparlar ?  Hakikatten, her Cuma cemaati oluşan yere, 5 personel gönderiyor musunuz ?
CUMA Namazının kılınacağı yerde, ezan ve sala şartı da, Cuma şartıdır. Peki bu okulun neresinden EZAN ve SALA gerçekleşecek veya gerçekleştiriyor musunuz ? 
PANDEMİ denilerek, milli eğitime Diyanet el koymuş... haberimiz yok ! Ama, asıl haberi olması gerekenlerinde haberi yok !  Veya haberleri var da, NAMAZ a karşı mı çıkılır falan da diyorlardır, bilemem ! Ama doğru... Allah deyince, Peygamber deyince, Ezan-Cami-Minare deyince, camiler miğferimiz-minareler süngümüz deyince, akan sular duracak.

Kolay mı orada karşı çıkmak veya eleştirmek ? 
Şimdi, ben bunları yazdım diye, Allah bilir ne laflar işiteceğim. İşbu DİN i bu şekilde bana göre suistimal edenlerden, din tacirlerinden veya gösterişçilerinden..
Varsın olsun biz doğruları yazalım.

Yeterince değil, yeterinden fazla camilerimiz var, mescidlerimiz var, ibadethanelerimiz var ve ibadet edecek... imkanlarımız da var. Bu uygulama yarın yerleşik hale gelirse, Her müftü, kendisinden namazgah isteyenlere en yakın yerde bir devlet ve eğitim kurumunu kısmen camii ye çevirirse... artık bütün ilkokul-ortaokul-lise-üniversite farketmez, hepsinin bir kısmı camii ve mescide dönüştürülebilinir/se...Kim karşı çıkacak ki ? Hatta öyle bir yaygınlaştırılır ki, bütün fabrikaların camisi olması gerekir, bütün devlet kurumlarının, insan çalıştıran yerlerin camisi olmasi olması gerekir ki, bu yarın kurulacak sitelere ve apartmanlara kadar indirgenebilir...Nasılsa artık, alnı secdeye değenler çalışabiliyor aralarda !
Türkiye Cumhuriyetinin Anayasası yürürlükte ise, LAİKLİK ilkesi yasalarımızda var ise, böylesi eylemler ve kararlar için, idarecilerimizin durup düşünmeleri gerekir. Düşünmeliler ve bunun arkasının geleceğini, hesap edebilmeliler. Düşünülmedi ve hesap edilmedi ise, yarın nasıl bir ülke olacağımızın, tasavvurunu ben yapamıyorum.

Allah hepimizi CUMA Namazı makbul olan kullarından eylesin !

 15/01/2021  NOGAYTÜRK