Bandırmaspor Bayrağı Tartışılamaz

BANDIRMASPOR BAYRAĞI TARTIŞILAMAZ

Öncelikle onbeşbine yakın bir taraftarın önünde Samsunspor'u yenerek süperlig yolunda kritik bir üç puan alan Bandırmaspor'u gönülden kutluyor, geçtiğimiz hafta için de Bandırma'da yaşanan bayrak krizinden bahsetmek istiyorum.
Bilindiği gibi Bandırmaspor TFF 1. ligte harikalar yaratıyor ve artık hedef süperlig, kapısına kadar gelindi dönüş yok. Başkan, yönetim işlerinden güçlerinden, ailelerinden feragat ederek gece gündüz zaman harcıyorlar. Eee, tabii ki kolay değildir süperlig yolu, ekonominiz güçlü olacak. Maçlar kazanıldıkça giderler artacak, futbolcuların aylıkları, maç başları galibiyet primleri gibi buna benzer parasal sorunlar çıkacak, çıkmaması için de külübe mali destek kampanyaları olacak.
Evet, Bandırmaspor yönetimi de buradan yola çıkarak şehirde bir bayrak kampanyası başlattı, amaç şehrin muhtelif yerlerine bordo-beyazlı bayraklar asılarak Bandırma halkına mesajı vermek, asıl önemlisi de bu zorlu süreçte külübe maddi destek sağlamaktı.

Ama neler yaşandıysa!. O asılan bayraklar bir gece ansızın kaldırıldı ortalık karıştı. Sosyal medyada yazılanlar çizilenler derken Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun konuyla ilgili beni çok rahatsız eden bir açıklama yaptı. Tosun "UEDAŞ Elektrik direklerinin devrilmesi ihtimaline karşı bayrakları kaldırmış.İki takımın değerli taraftarları arasında konunun detayı bilinmediği için gerginlikler yükseliyordu, taraftar kardeşlerimizin bir araya getirdik UEDAŞ'a zarar vermeyecek yerleri belirleyerek bayraklar tekrar asılacak. İki güzide külübümüzün taraftarlarıyla birlikte çay içtik, kucaklaştık, şampiyonluğu konuştuk." sözleriydi.
Tabii ki, başkan Tosun kendine göre bayrak krizini çözmüştü ama bana göre durum hiç de öyle değildi. Bizleri asıl yaralayan Bandırma'da, yaşadığımız kentte Bandırmaspor bayrağını asacak yer bulamamamız, oraya mı asalım buraya mı asalım tartışmalarıydı. Aslında yazı mı tura mı atılsaydı çok daha iyi olurmuş.! Ayrıca bayraklar asılırsa UEDAŞ'ın direklari zarar görürmüş!!, Allah aşkına güldürmeyin insanları. Bayrak bu bezden yapılan bir sembol! Eğer bu direkler bir bez bayraktan devrilecekse vay vatandaşın haline kimse direklerin altından geçmesin ne olur ne olmaz kaza geliyorum demez.
Gelelim diğer konuya, taraftar kardeşlerimizi bir araya getirdik, ya arkadaş bir araya getirdik dediğiniz taraftarlar ayrı iki kentin taraftarları değil 
Bandırma'da yaşayan hergün birlikte olan kent ekonomisine katkı sağlayan yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen insanlar. Gereksiz bir açıklama, elbette ki Galatasaraylı, Beşiktaşlı, Fenerbahçeli, Trabzonlu olabilirsiniz ama kent aidiyeti diye bir şey vardır. Doğduğunuz değil, doyduğunuz yerde yaşıyorsanız ekmeğini yiyor suyunu içiyor güçlü ekonomisinden evinize bir şeyler götürüyorsanız önceliğiniz o kentin arması olmalıdır. Bandırma'nın arması ve tek marka değeri de BANDIRMASPOR'dur.
Bandırmaspor 1965 yılından bugüne Bandırma'yı onuruyla şerefiyle temsil etmiş ve etmektedir.Yerel yönetimlerin 35 senedir çuval dolusu paralar harcayarak düzenledikleri festivallerde yapamadıkları kent tanıtımlarını 2 senedir Bandırmaspor ciddi bir şekilde yapmaktadır, hem de çok zor şartlar alında mütevazi bütçesiyle. Hiç aklınıza gelirmiydi, Türkiye'nin Bandırma'yı, Bandırmasporu konuşacağından. Şu anda ülkede ki ulusal kanallar spor programlarında Bandırma'dan, Bandırmasporun başarılarından bahsediyor. TV kanalları Bandırma'da çekimler yapmak için yarışıyor, ünlü spor yorumcuları Bandırmasporun süperlig adayı olduğunu maalesef hakettiği değeri görmediğini, mevcut stadın yetersizliğini Bandırma'nın çok acil bir stada ihtiyacı olduğunu anlatırlarken bizler ise, Bandırma'da Bandırmaspor bayraklarını asmak için yer arıyoruz !.
Ayıp, hem de çok ayıp, neyse ki bayraklar asıldı da bu gereksiz saçma sapan tartışma sona erdi.

04 Nisan 2022

Serhat OZAR