Covid - 19 ,Bile Bile Lades !

COVİT-19...BİLE BİLE LADES !

LÜTFÜ TÜRKKAN...İYİ Parti Gurup Başkan vekili.TBMM de düzenlediği basın toplantısı ile, gözümüze adeta 2 Adet Belge soktu ve haykırdı ! Yaşadığımız COVİT-19 Salgınında ölenlerin sorumlusu Hükümettir ! .

Belge : Dünya Sağlık Örgütünün çalışmalarında ortaya konulan ve Türkiye’nin de uyarıldığı, gelecek sağlık risk planında ortaya çıkan PANDEMİK İNFLUENZA ULUSAL HAZIRLIK PLANI..! https://www.grip.gov.tr/depo/saglik-calisanlari/ulusal pandemi plani.pdf  

Kim yapmış bu planı ? T.C. Sağlık Bakanlığı HALK SAĞLIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ! 
Belge : T.C Sağlık Bakanlığı bu uyarı ve planı sayın Cumhurbaşkanımıza arz etmiş ve CUMHURBAŞKANLIĞI 'da, bu plana uygun 2019/5 PANDEMİ GENELGESİNİ yayımlamış ve Resmi Gazete de yayımlatmış. 

C.B.  PANDEMİ GENELGESİ
Sayın L. TÜRKKAN’ın ortaya çıkardığı bu belgeler, benim için bir dehşet uyandırmıştır. Çünkü ; adeta GELİYORUM diyen ‘doğanın CORONAVİRÜS COVİT-19 belası’na karşı hazırlıksız yakalanmışız ve milletçe BEDEL ÖDÜYORUZ ve daha da ödeyeceğimiz bedelin sınırları, şu anda belirsiz...
Öncelikle, Dünya Sağlık Örgütünün Raporunu... sonra da T.C. Devleti Sağlık Bakanlığının PANDEMİK İNFLUENZA ULUSAL HAZIRLIK PLANI..! Raporunu okuyup, en sonunda da T.C. Cumhurbaşkanlığının PANDEMİ genelgesini okursanız, sizde dehşete düşersiniz !

Dehşete düşersiniz çünkü, BEN GELİYORUM diyen bir felaket var ve bu felaketten haberdar olan bir  hükümetimiz var..! 
Hükümetimiz haberdar olduğuna göre ; C.B genelgesinde de felaket için alınacak tedbirler noktasında ilgili birimlerin çalışması, çalıştırılması talimatı verilmiş olmasına göre, gerçekten bir görevi suiistimal, görevi ihmal aramamak mümkün değil. Hatta o kadar ciddiyetsiz olunmuştur ki, 25 kuruştan 5-10 TL ye çıkan maskeler ve 5 liralık kolonyanın 25 liraya çıktığı günlerde, halka bedava kolonya v.s dağıtılacağı söylenmiş, Şeker Fabrikalarımız olmadığından, özel sektörlere satıldığından... ALKOL stokumuz olmadığı unutulmuş ve bu denilen de, yerine getirilmemiştir. Buyrun fırsatçı firmaların elindeyiz şimdi.

Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda, diğer bakanlıklar ve kamu kurum ve kuruluşlarının pandemiye yönelik görev ve sorumlulukları hatırlatılmış zaten. Hatta Valiliklerin daha o tarihte “ Pandemik İnfluenza İl Hazırlık ve Faaliyet Planlarını hazırlamaları istenmiş ve il sağlık müdürlüklerinin bu plan ile kurulacak PANDEMİ KRİZ MERKEZLERİNDE sekreterya görevi yapacakları belirtilmiş...? 
Ama bilindiği üzere bu hususlarda valiliklerin ve sağlık müdürlüklerinin hatta Halk Sağlığı birimlerinin hiç birisinin önlem  almadığını biliyoruz. Ta ki...11 Martta ilk vakanın tespiti ve devamında 25 Marta kadar  sorumlu birimler inisiyatif alamamış ? Yaptığımız sadece C.B nın talimatıyla kurulan bir BİLİM KURULU ve bu kurulun tavsiyeleri doğrultusunda yapılan tedbir çalışmaları...

Genelge diyor ki ; İl Sağlık Müdürlükleri ile işbirliği içinde pandemi hazırlık çalışmaları yapılacak ! Yapılmamış ? Hastaneler ve tedavi merkezleri ile kamu kurumlarının ek hizmet, birim, alan ve araç gereç malzemelerinin tedariki emredilmiş ama o da yapılmamış !
Kamu kurum ve kuruluşları Sağlık Bakanlığı ve Valiliklerin koordinasyonunda halkı bilgilendirme ve işbirliği toplantıları yapmaları gerekiyormuş ! Bunlarda yapılmamış ! 
Gerekli TEDBİRLER ALINACAK denilmiş, bu tedbirlerinde hiç biri 1 yıldan beri alınmamış ! Yahu bu yetkililer ilgililere ne diye maaş veriliyor görevlerini yapmasınlar diye mi?
Adeta sorumlu her birim ve her kişi, sadece Cumhurbaşkanımızdan özel talimat beklemiş olmalı ki, kurumsal inisiyatifi, bireysel yetki ve sorumluluk inisiyatifini kimse kullanamamış ! Sağlık Bakanımızın, Türkiye sonuçlarını açıklarken ağlaması kafi değil ibret verici...Dünyadaki vaka sayısının 1 milyona ölü sayısının ise 50.000 e gelmesi ise dehşet verici....!

Dünya Sağlık Örgütü Raporu, Sağlık Bakanlığı Raporu, Cumhurbaşkanlığı  Genelgesi tarihlerinden sonra ( son tarih 19/04/2019) Yurda giriş çıkışlar kontrol altına alınmamış. Havayollarının ve bütün ulaşımın devamı sağlanmış...yetmemiş Diyanet İşleri Başkanlığının tertip ettiği UMRE için ülkemizden onbinlerce kişi, pandeminin bizden önce başladığı İRAN gibi ülkelerden gelenlerle KABE de buluşturulmuş !

Yetmemiş, bu umrecilerin yurda dönüşlerinde gerekli karantinalar kurulmamış ve umre hacılarının yarısından fazlası yaşadıkları yerlere kontrolsüz dönüş yapabilmişler ! Pandemim gibi bir olayın İBADETİ kısıtlamaması gerektiği düşünülmüş, camilerde toplu namazlar ve cuma namazları devam ettirilmiş ama...pandemimin vaka sayılarında artış görülünce de, camileri toplu ibadete kapatma kararı geçte olsa almak zorunda kalmışız.

Daha korkutucu ve dehşet verici olanı ise ; Sağlık Bakanlığının almadığı yerli TEST KİTLERİ üreten firmalarca yurt dışına satılmış ama Türkiye Pandemimi en ağır yaşayan ÇİN den 2 milyon adet TEST KİTİ ithal etmek zorunda kalmış ve partiler halinde gelen test kitleri ile vaka taramalarında günlük sayı ancak olması gereken rakamlara yaklaşabilmiştir.
O da yetmemiş ; Merkez Bankasında bulunan ihtiyat akçesi...pandemimin ayak sesleri duyulduğu halde, bütçede başka yerlerde kullanılmış ve şimdi, dünyada tek... YARDIM KAMPANYASI İMECE başlatan bir ülke durumuna düşürülmüşüz. 
Pandemim gibi bir salgının ölümün haricinde yaratacağı olumsuz ekonomiyi, doğacak işsizliği de düşünmemiş ve İşsiz Fonunda biriken akçeleri de başka yerlere harcamışız ve şimdi işsiz kalan mağdurlar için hayır hasanat toplar hale gelmişiz !
Hatta, hazineden Afrika Kalkınma Bankasına 26 Milyar TL ayırıp göndermişiz ki, şu anda işbu PANDEMİ için ayırabildiğimiz bütçemiz sadece 2 Milyara düşmüş...

Ama İYİ Parti Genel Başkanı sayın Meral AKŞENER’in söyledikleri doğru ise ; sırtını bu hükümete yaslamış hazinenin yarısına hükmeden 5 Müteahhit in gelirlerinde ve cirolarında şimdilik eksilme yokmuş ! Bu, kabul edilemez !
İşbu Pandemimden ilk haberdar olması gereken (TÜRK) KIZILAY ı bile, pandemimin başladığı 2019/Aralık ayından beri yurt içinde değil, yurt dışında camileri dezenfekte yardımlarının paylaşıldığı görüntülerden başka bir yerde göremedikse...KIZILAY ın bu krizde ortadan kaybolmasını, kimse izah edemez !
Yılbaşında ülke karantinasını yaratacağımız yerde, şimdi şimdi şehirlerde, yerleşim merkezlerinde karantinalar yaratıyoruz ki, EVDE KAL Kampanyaları ile vatandaşlarımızı evlere tıkıyoruz ama ; sokağa çıkma yasağının halen neden konulmadığını halk olarak hala anlamamız mümkün değil...

Bir A.A Anadolu Ajansımız vardı. Seçimlerde, her sandıktan an be an yayınlar yapabiliyordu da, şimdi HASTANELER, Öğrenci Yurtları, BANKALAR önünden yayın yapıp halkı bilgilendiren bir basın ve ajans göremiyoruz ve pandemimin ciddiyetini geç anlamış olmamızın cezasını da ölerem çekiyoruz, hastalanarak çekiyoruz, işsiz kalarak çekiyoruz, parasız kalarak çekiyoruz...çekiyoruz da çekiyoruz yani...!
Bu dönemde ön alması gereken TBMM bile, pandemimle ilgili henüz olağanüstü gündem yaratmayıp, halen Moğolistan ile Sırbistan ile yaptığımız ikili anlaşmaları vs görüşürken, pandemimden en fazla etkilenecek CEZAEVLERİNİ rahatlatacak İNFAZ YASASINI bile salladıkça sallamakta ve bu yasanın görüşülmesini yine haftaya bırakmış gözükmektedir ki, halka dönük tedbirlerin TBMM tarafından şimdiye çoktan çıkarılması gerekirdi, çıkarılmamaya o kurumumuzda, Hükümetimizde adeta direnmektedir.

Geç de olsa ADLİYELER nöbete geçip kapatılmışsa da...kişisel suçlarda cevval olan hukuk sistemi, yukarıda bahs ettiğimiz raporlar ve genelgeler muvacenesinde, hergün çoğalan ölümlerin sebeplerini yaratan unsurları inceleyebilseler. Öyle ya, taksirli de olsa ölüme sebebiyet diye bir suç maddesi de var kanunlarımızda ve görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyen birim ve kişiler içinde görevi suiistimal ve ihmal suçu da var yasalarımızda...Türkiye Cumhuriyeti Devletini korumak ve kollamak ve yasaları uygulamak için Türk Milleti adına bu soruşturmaları yapacak savcılarımız çıkar mı bilmem ! Ama bugün ülkemizin yaşadığı bu kaosun, ekonominin, ölümlerin sorumluluğunu bir virüse yüklemekle de ADALETİN teceli edeceğini sanmıyorum.

 Adalet ve hukuk, COVİT-19 Allah tan gelen bir olaydır ve taksirattır ve kaderinize... razı olacaksınız diyemez !

02/04/2020 NOGAYTÜRK