Tanıdığım Başkanlar-2 - Cemal Öztaylan

TANIDIĞIM  BAŞKANLAR-2  

Zamanında beraber çalıştığım ikinci  belediye başkanı  Sayın Cemal Öztaylan'dır.

Cemal Bey deyince,aklıma ilk gelen onun kavgacı tipinin altında yatan temiz yürekliliği ve yardımseverliğidir. Bazen istemlerinin yerine getirilmemesinde,öfke küpüne döndüğü,argo sözcükler kullanmasına rağmen,iyi mizacının çok olması nedeniyle,onun sözleri çoğu kez hoş bile karşılanabiliyordu.

Yeri gelmişken bir anekdottan bahsetmek istiyorum. Söz düollosunun çok olduğu bir meclis oturumundan sonra,CHP meclis üyesi Mustafa ÖZ,aniden rahatsızlandı.Rahatsızlanan arkadaşımızı,kendi arabası ile hastaneye götürüp,bizimle beraber saatlerce hastanede beklemesi,onun ne kadar insancıl olduğuna güzel bir örnektir. Ne yazık ki,bütün müdahalelere rağmen arkadaşımızı kurtaramadık.(Işıklar içinde uyusun.)

Onun tasvip etmediğimiz davranışları tabi ki vardır.Benim, bu yazımdaki amacım,onun hatalarından ziyade,neler yaptığının ve güzellik  içeren davranışlarını  anlatmaktır. O,sözünü esirgemeyen,dobra dobra konuşan birisidir.Mesala bir cenaze namazında,''Yaşar Ağbi,sizinkiler  abdest almadan geliyorlar galiba,aman ağbi bu şekilde benim cenazeme gelmesinler!''diyecek kadar da açık sözlüdür.

Genelde iktidar olmanın avantajı ile,hizmet açısından Bandırma'nın çehresini değiştiren,yapısal olarak,Bandırma'ya damgasını vuran bir belediye başkanıdır.(Bandırma  terminali, itfaiye binası, belediye sarayı, sahildeki kültür merkezi, kapalı otopark, balık hali önünde ki Bandırmaspor otoparkı,,Cumhuriyet meydanı devamında en önemlisi de sahil bandı projesidir.Belediyeye sonradan büyük gelir getiren Grand Asya otelini de unutmamak gerekir.Liseler vadisi projesinin de mimarıdır. Bandırma'ya estetik güzellik sağlayan yapıları saymama herhalde gerek yoktur.

Belediye çalışanları onu pek sevmedikleri halde, O,kimseyi işinden aşından etmemiştir.Onu beğenirsiniz,beğenmezsiniz,bu ayrı bir konu.Benim indimde,Bandırma'ya kent hüviyeti kazandıran,ender başkanlardan biridir.Onunla beraber çalışma sürecimde ara sıra anlaşmazlıklarımız,meclisi terk edişlerim olmasına rağmen,onunla çalışmanın ayrı bir güzelliği olduğunu da unatamıyorum.

Yaptığı güzel hizmetler için,insani davranışları nedeniyle,kendisine teşekkür ediyorum. Sağlık ve esenlikler içinde olsun.    

Bandırma -17.08.2020