Tanıdığım Başkanlar-4 Dursun Mirza

TANIDIĞIM BAŞKANLAR-4

CHP'li Belediye Başkanları içerisinde, benim bildiğim kadarıyla parti yönetiminin tüm kademelerinde çalışıp,  Belediye Başkanı  olan tek kişi Dursun Mirza'dır.

O, şansız bir dönemde başkan olmuştur. Hepinizin bildiği gibi, onun başkanlık dönemi Balıkesir Büyük Şehir belasına takıldı. Bu bela yetmezmiş gibi, kentimizi ikiye bölen, hatta Cumhuriyet meydanına el koymaya kalkan, Edip Uğur gibi bir başkana rastlaması başka bir şanssızlıktır. Sonuçta gelir kaynaklarının Büyük Şehire geçmesi yanında, İller Bankasından, Nufusa göre gelen katkı paylarının  neredeyse yarısı kesilince, Bandırma Belediyesi bütçesi tepetaklak oldu.Kenti idare etmek için bazı önemli mülkler satılmak zorunda kalınıldı.

Mirza dönemi, Büyük Şehir uygulaması ile, çalkantılı döneme rastlar. Bandırma haklarını korumak için yargı yolları denenir sonuçta, Büyük Şehir ile Bandırma Belediyesinin yıldız ı  bir türlü barışmaz. Bu kavgalı dönemin olumlu veya olumsuz yönleri bir tarafa bırakırsak, bunların ne kadarının Bandırma halkının menfaatine olduğu ise ayrı bir konudur.

Ben köşe yazarı olarak, gelmiş  geçmiş başkanların,zamanın  şartlarına göre Bandırma   için ellerinden geldiği kadar çaba sarfettiklerine inanıyorum. Yine her başkanın beğenilen veya beğenilmeyen tarafları olabilir. Günahları ve sevapları ayırt ederek, diğer başkanlarda olduğu gibi bendeniz yine bu yazımda da,  sevaplar bölümüyle bir kaç cümle söylemek istiyorum.

O, Büyükşehir yapılanma kargaşası içerisinde Türkiye'de örnek gösterilebilecek "Kapalı pazar yaşam alan"ı nın yapılmasını başarmıştır. Büyükşehir olmakla artan mahalle sayımızda,kırsal mahallelerimizin çocuk parklarını, yollarını yapmak herhalde kolay bir iş değil. Bir tarafta Kaşif Acar, Celal Atik, İstiklal caddeleri kente yakışır hale getirilirken, diğer taraftan hobi bahçeleri ile kent halkının bahçe çalışmalarıyla buluşturacak, sanat kafe, çamlık kafe gibi dinlenme alanları yaratırken işsizlere iş alanı yaratacaksın...

Biliyorum, bazıları yine burun kıvıracak, bunları doğal karşılıyorum ama lütfen bir de bardağın dolu tarafına bakın.

Barış Manço kültür merkezinin çok amaçlı hale getirilmesi, Santral kültür merkezinin, tarihi  binaların ve tarihi hamamın restore edilmesi... 30 cıvarında çocuk oyun parkı, neredeyse her mahallede muhtarlık binası yapımı, Bandırma'ya  gelir getirici güneş enerji panelleri yapımı, Adnan Menderes meydan düzenlemesi eşliğinde, Bandırma'ya yakışır bir Atatürk heykeli...

Öğrenci konuk evinin MEB'in şartlarına uygun hale getirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması güzel bir çalışma örneğidir. Eğitim, öğretim çalışmalarında gösterdiği çaba takdire değerdir.Diğer rutin işleri saymama herhalde gerek yok.

Eksiğiyle fazlasıyla, Sayın Mirza hakkında bir kaç kelam ettik. Ben diğer başkanlarda olduğu gibi, o makama gelmiş kişilerin Bandırma için hizmet yarışı içinde olduklarına inanıyorum.

Vatandaş olarak partisi ne olursa olsun, Bandırma'ya bir çivi çakana teşekkür etmenin insani bir görev olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle;

Teşekkürler Sayın Mirza.

30.08.2020