Halk Bülteni

4 Mart günü CHP Bandırma İlçe örgütü ‘’Halk Bülteni’’ni basınla tanıştırdı. Sosyal medya ve yerel basında servis edilen fotoğraflardan biride yukarıda gördüğünüz fotoğraftı. Bu fotoğrafı görünce hemen aklıma 23 Nisan’larda okuduğumuz;

‘’Bugün 23 Nisan, Hep neşeyle doluyor insan’’ şiiri geldi.

21.Yüzyılda iletişim çağındayız. İnternetin ve sosyal medyanın bile sansürlendiği bir dönemdeyiz. Ülke dışarıdan kuşatılmış bir halde. Yerli işbirlikçiler kuşatmayı hoş göstermek adına her gün fırıldak gibi dönmekte. Toplumun bütün kesimleri umutsuz ve çaresiz. Umut olacak, ışık olacak bir kurum aramakta. Üniversiteler kuşatılmış. ‘’Savaşa hayır’’ demek bile yasak. Şehit sayılarımızı bile yabancı ajanslardan öğreniyoruz. Her gün bir gazeteci tutuklanmakta. Mecliste vekiller yumruklanmakta. Kitap ve gazete okuma alışkanlığımız çok düşük. Gazetelerin de rağbet gören sayfaları üçüncü ve spor sayfaları. Toplum bu kadar ağır bir kuşatma altında iken umut verecek insanlar 23 Nisan çocukları gibi poz veriyor ve ‘’Halk Bülteni’’ni tanıtıyor. "Ne ala Mualla" örneği.

Bandırma CHP’deki üst akıllar lütfen açıklasın. Bu ‘’Halk Bülteni’’ ne yazacak? Genel Başkanın, İl ve İlçe yönetiminin açıklamalarını ve reklamını mı yapacak yoksa bilimsel düzeyde ‘’sol’’u mu anlatacak? Toplumun yaşadığı kuşatmayı nasıl yarabileceğine yönelik teorik düzeyde öğretiler mi sunacak yoksa davetli kesimlerin katıldığı yemek ve tiyatro organizasyonlarını mı yazacak?

Çok daha basite indirgeyerek sormak istiyorum. Yeni teorileri bir kenara bırakalım. Uğur Mumcu’nun, A. Taner Kışlalı’nın ve Atilla İlhan’nın makaleleriyle Kemalizmi mi anlatacak yoksa küresel sermayenin dayattığı ‘’yeni sol’u mu?

En son seçimler 31 Mart’ta yapıldı. Bir yılın bitmesine sayılı günler kaldı. Bu zaman dilimi içerisinde kaç mahalle, kaç köy, yada kaç sivil toplum örgütünü ziyaret ettiniz? Gazetemizin dünkü haberlerinde yer aldı. Bagfaş İşçilerinin 2,5 yıldır zam alamadıkları, yaklaşık 30 dolayında işçinin iş akdinin sonlandırıldığı bilgileri var. Petrol-İş sendikası bunu doğruluyor. Bunlar sizin gündeminiz değil mi? Bir basın açıklaması yapamaz mıydınız? Yapamazdınız. Çünkü sizin kongreleriniz vardı.

Yine gazetemizin haber yaptığı Sayıştay Denetim raporları var. Büyükşehir, Bandırma Belediyesi ve Üniversite ile ilgili. Bu konular sizi hiç mi ilgilendirmiyor? 1/100 bin lik plan dâhilinde, Sayın Başkan OSB yönetimiyle toplantılara katılıyor. İlçenin birinci sınıf tarım arazilerinde OSB kurulacak. Şirinçavuş Köyünde 4 bin adet zeytin ağacı kesildi. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde nüfusun 250 bin olacağı öngörülüyor. Buna yönelik ne düşündüğünüzü, neler planladığınızı ne zaman anlatacaksınız?

Erdal İnönü’nün deyimiyle hitap edeyim; ‘’Aslan Sosyal Demokratlar’’ AKP 18 yıldır bu ülkede iktidarsa başarılı olduğu için değil. Siz iktidar partisinden daha başarısız olduğunuz için orada duruyor ve ülkeyi uçuruma sürüklüyor. Rica ediyorum. Ayaklarınız yere bassın. Halka ulaşın, ona dokunun. Kocası işsiz Ayşe Abla’ya siz derdinizi bültenle falan anlatamazsınız. Yarın işe giderken bir SMS’le işten çıkarıldığını öğrenen Mehmet abiye bülteninizde yer alacak olan etkinlik haberleriyle umut olamazsınız. Ürününü üç otuz paraya satamamış, traktörüne haciz konulmuş çiftçi Ahmet Efendinin kapısına ‘’biz bülten çıkardık’’ diye giderseniz size küfreder.

Resimdeki arkadaşlara bir soru sormak istiyorum. En son ne zaman, yüzüncü yıl mahallesindeki bir amele kahvesine yâda bir köye yâda bir küçük esnafa ziyaret ettiniz?

Haddim değil belki ama tüm CHP camiasına MUSTAFA KEMAL gibi düşünmeye davet ediyorum.

08-03-2020