Yeni Bir İlişkiye Başlarken

YENİ BİR İLİŞKİYE BAŞLARKEN

Uzun bir dönem yalnız kaldıktan sonra tekrar bir ilişkiye başlamak istiyorsanız önce kendinizle olan iletişiminizi sağlıklı bir hale getirmelisiniz.

Birini sevmeden önce kendinizi sevin ve kendinize değer verin. Kendini sevmeyeni kimse sevmez. Kendine saygısı olmayana kimse saygı göstermez. Kendini dinlemeyeni kimse dinlemez. O yüzden oturun önce kendinizle konuşun, kendinize sorular sorun. Ne istiyorum? Hayattan ve bir ilişkiden beklentilerim neler? Gerçekte nasıl biriyim ve nasıl birini istiyorum?

Hiç kimseye olmadığı kadar dürüst olun kendinize. Hiç kimseyle yüzleşmediğiniz kadar yüzleşin asıl benliğinizle. Bütün sorulara cevap bulduktan sonra karşınızdakine açık olmaktan asla korkmayın. Eşiniz, sevgiliniz olacak kişiyle açık konuşun. Bu ilişkiden ve karşınızdakinden beklentilerinizi yalın bir dille ifade edin. Özellikle karşınızdaki bir beyse, hanımlar kadar algısı ve duygusal antenleri açık değildir. Beklentilerinizi dolanbaçlı bir yoldan anlatırsanız kavramaları hızlı olmayacaktır. Onlara daha net olmaya çalışın.

Kendiniz olmaktan vazgeçmeyin. Olduğunuz gibi görünmekten sakın korkmayın. Asıl sizi mutluluğa götürecek olan budur. Çünkü sizi sevecek ve herşeyinizle kabullenecek olan kişi, yarın başka bir sizle, o aldatılmışlığın, kandırılmışlığın suçluluk hissini vermeyecek.Bir süre tanımadan ilişkiye hızlı başlamak pişmanlıklarınızı biriktirebilir. Tekrar aynı yaraları alabilir, hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz. Geçmişte yaşadıklarınızı tekrar yaşamamak, aynı hataları yapmamak, aynı yerden darbe almamak için düşünün. Ama sakın geçmişin elemleriyle yaşamayın. Herkesin geçmişi kendi öğretmenidir. Elinize vurduğu cetvel acısıyla değil, onu öğretileriyle hatırlayın. Tecrübelerimiz olmasa "Ah bugünkü aklım olsaydı" dediğimiz o aklımız zaten olmazdı.

Selma Soybasi