Neden Filleri İnsanlardan Daha Çok Severim?

Neden Filleri İnsanlardan Daha Çok Severim?

 Yaşama süreleri ortalama 50-70 yıl arasında olan bir filin dünyasını tanımlayan ilk şey ailedir. 

Aile hayatına öyle sıkı bağlarla bağlanmışlardır ki, kendilerini zar zor hayatta tutabilen bir dünyada yaşasalar da birbirlerinden kopamazlar. Ailenin reisi, insanlarda ki ataerkil topluma rağmen kadın olduğu gibi fillerde de  dişilerdir.

Onlar da insanlar gibi kendi dillerince konuşarak anlaşırlar. Selamlaşmak ve başka aileleri ayırt etmek için ses çıkarırlar ve bu seslerle birbirlerini tanırlar. Sese ve kokuya karşı aşırı duyarlıdırlar. Hafızaları çok kuvvetli olan filler içgüdüsel olarak insanların beden dillerini anlayabilirler.

Karada yaşayan en büyük hayvanlardan olan filler oldukça duygusal, akıllı ve sevimlidir. Aynı zamanda yavaş, kararlı ve çok uysal hayvanlardır. 

İnsanlar dışında çeneleri olan tek memeli  bu hayvanlar merhametli ve yardımseverdir. En zeki hayvan türleri arasinda yer alırlar. 

Doğal yollarla ölürlerse bu durumu daha sakin karşılayabiliyorlar ama farklı bir yolla ölürlerse bu ailenin diğer üyeleri üstünde travma yaratıyor. En az bir  jenerasyon boyunca iyileşemiyorlar. 

Bir söylentiye göre de filler de, eşlerinden biri öldüğü zaman diğeri ağlayarak, kendini aç bırakarak intihara meyleder ve kısa bir süre sonra o da ölür. 

İnsanların örnek alması gereken bir canlı türü daha var...

07-11-2019 /Selma Soybaşı / Bandırma