.. Trump'ın Sonraki Hamlesi Ne Olacak?

Narsisistik, Antisosyal ve Paranoid Kişilik Bozukluğu Olan Trump'ın Sonraki Hamlesi Ne Olacak?

Kasım Süleymani'ye yapılan suikasttan sonra İran'ın verdiği cevapla birlikte gözlerimiz Trump'ın Twitter'ın da.

Kasım Süleymani İran'ın çok sevdiği cesur bir komutanıydı. 1998'den bu yana İran'ın ülke dışındaki askeri istihbari operasyonlarından sorumlu Kudüs Gücü'nün komutanlığını yürütüyordu. Trump son yıllarda Süleymani'nin  başında bulunduğu Kudüs Gücü'nün teröre destek verdiğini iddia ediyordu. Sonra da Süleymani  için infaz emri verdi. 

İran'da karşı atağa geçerek yanı başında olan Irak'taki iki Amerikan askeri üssünü vurduktan sonra 80 Amerikan askerinin öldüğünü açıkladı. İran orantılı karşılık verdiğini ve bunun bir devrim niteliğinde olduğunu, Süleymani'nin elini kesenlere böyle bacağını keserek cevap verileceğini söyledi. Tehditlerine de devam ediyor. Amerika'nın karşı atağı halinde daha önceden belirledikleri 100 yere saldırı düzenleyeceklerini vurguladılar. 

Binlerce, milyonlarca insanın öldürüldüğü, daha çok sivil halkın zarar gördüğü, milyar dolarların bu uğurda harcandığı bir savaş daha mı bekliyor bizi? Bu düello savaşa dönüşür mü? 

Bu kritik dönem içinde daha akıllı daha itidal  hareket edecek liderleri ihtiyaç var. İran'ın bu kadar kısa bir sürede böyle ağır bir cevap vermesini beklemiyordum fakat uğradıkları haksızlığa sessiz kalmalarını da savunmuyorum açıkçası. Peki bundan sonra ne olacak? Kısas yapıldı denip Trump gibi bir lidere sahip Amerika'nın son olayı tepkisiz kalacağını sanmıyorum. 

Trump'ın histrionik davranışları narsisizmi, empatiden yoksun olması, dürtü kontrolsüzlüğü sebepleri ile 1800 psikolog Trump'ın zihinsel olarak yetersiz olduğuna dair dilekçe imzaladı. Yale profösörleri de "Trump bulunduğu pozisyon için uygun olmayabilir" ifadelerini kullanmıştı. Dr. Gartner'in açıklamasına göre de Trump'ta ciddi bir aşağılık kompleksi var. 

Genel olarak uzmanlar Trump'ın en az 3 kişilik bozukluğu olduğuna dair hemfikirler. Narsistik kişilik bozukluğu, antisosyal kişilik bozukluğu, paranoid kişilik bozukluğu. Trump'ın normal olmadığını anlamak için psikolok olmayada gerek aslında. 

2020'de başkanlık seçimleri var. Bunun için, oy kaybetmemek Için ülkeyi bir savaş içine sokmaz diye düşünülebilir. Ben öyle düşünmüyorum. "5. caddenin ortasında durup birini vurabilirim ve bu bana bir tek oy bile kaybettirmez" sözleri Trump'ın ne kadar hasta ve tehlikeli bir adam olduğunu gözler önüne seriyor. 

Olumsuz bir tabloda çıkabilecek olan herhangi bir savaştan sadece İran, Irak, Suriye değil Türkiye'nin hatta dünyanın da ciddi olarak etkileneceğini ön görebiliriz. Olası bir savaş İsrail'den başka kimsenin işine yaramaz.

Selma Soybaşı/Bandırma/07-01-2020