Eğlence, Spor, Sağlık ve Zeka Gelişimi... Haydi Dans Edelim

Eğlence, Spor, Sağlık ve Zeka Gelişimi... Haydi Dans Edelim 

Sıkıcı, monoton geçen hayatımızı yaz aylarında nasıl canlandırabiliriz diye düşündüm. Hem severek, hem eğlenerek yapabileceğim bir spor, bir aktivite bulmalı ve hayatıma bir renk katmalıyım diyerek Hasat Dans Okulunda tango ve salsa danslarına başladım. 

Daha önce başka bir ülkede kısa bir süreliğine  Foxtrot dansı eğitimi almış bir iki kere de salsa gecesine katılma fırsatı bulmuş, çokta beğenmiştim. Fakat yoğun eğitim ve iş hayatından daha fazla vakit ayırıp gidememiştim.

Dans etmek sosyal bir aktiviteden çok daha fazlasıdır.

İtalya'da yapılan bir araştırmada kalp yetersizliği olan hastaların, egzersiz olarak dans etmelerinin kalp sağlığı ve solunumlarını diğer sporlara oranla daha sağlıklı hale getirdiği tespit edilmiş.

Akademik Koalisyonun paylaşılan bir çalışmasında ise haftalık uygulanan dans programı, kişilerin fiziksel performansını ve enerji seviyelerini geliştirmelerini sağladığını öne sürmüştü.

Uluslararası Nörobilim Dergisinde de dans etmek, hafif-orta dereceli depresyonu önlemeye yardımcı oluyor ve serotonin yani mutluluk hormonlarında ve dopomin seviyelerinde normalleşme sağlayarak strese iyi geldiğiyle ilgili yaptıkları araştırmaları sergilemişlerdi. 

Birçok uzmana göre dans etmek hafızayı güçlendiriyor ve saniyeler içinde hangi hareketi yapacağınıza karar vermenize sizi zorunlu tuttuğu için beynin karar vermeyle ilgili bölgesini geliştiriyor. 
New England'ta ki bir araştırmaya göre de sadece hafızamızı güçlendirmekle kalmıyor ilerde demans oluşmasını % 76' ya kadar önlemeye yardımcı oluyor.

Ben yapabilir miyim sorusuna gelince, dans etmek herkes için uygundur özel bir yetenek gerektirmez. Figürler öğrenilir ve bunlar üzerinde alıştırmalar yapılır. Her yaş ve grup için uygundur ve tavsiye edilir.

Selma Soybasi