Kuantum ve yaşam, Kuantum Biyolojisi.

Kuantum ve yaşam, Kuantum Biyolojisi.

Bütün zamanların en bilimsel görevlerinden birisi 1977 de 2 Voyager uzay aracının Floridadan gökyüzüne fırlatılması idi. Geçen yarım asır içinde Voyager keşif ve görev uçuşları sayesinde, insanlık Ay da yürüdü, Marsın vadilerini araştırdı, Venüsün kavurucu çöllerini gözledi ve Jüpiter atmosferinde son süratle giden kuyruklu yıldızı inceledi. Ama çoğunlukla kaya bulundu, sadece bir yığın kaya.

Uzaydan gelen kayalar ilginçti elbette.

Jeolog olmayanlar için Marstan alınan bir KONDRİT(taş yada metalik olmayan Meteorit), Ay dan alınan TROKTOLİT ( Fe ve Mg içeren Meteorit) arasında bir fark yoktu. Buna karşılık GÜNEŞ SİSTEMİNDE öyle bir yer var ki, kayaları ve taşları oluşturan temel bileşenlerin(elementler) bir araya gelmesi sonucu bir gramının dahi Evrenin bilinen her yerindeki madde çeşitliliğini aşması ilginçtir.

SÖZÜNÜ ETTİĞİMİZ YER, VOYAGER İN ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFTAKİ "SOLUK MAVİ NOKTA" Yani DÜNYA adı verilen gezegen.

Gezegenimizin yüzeyini oluşturan HAMMADDELERİN (21 çeşit element) bir araya gelerek yaşam yani ilk canlıyı meydana getirmiş olması ilginçtir ve çarpıcıdır.

(Tahminen bundan 3.1 milyar yıl önce.)

****

KUANTUM MEKANİĞİ

20.nci yüzyılın başlarında ATOMLARIN yapısındaki küçük parçacıkların (elektron.proton,nötron) dalga hareketi gibi davrandığının keşfinden sonra KUANTUM Mekaniği doğdu.
Bu yıllarda Kuantum FİZİĞİ,KİMYA,BİYOKİMYA ve BİYOTEKNOLOJİ alanındaki gelişmeler çağımızın ÇIĞIR açan bilimsel bulgularına yol açtı.

Kuantum Mekaniği ve onun BİYOLOJİ ile olan potansiyel ilşkisi bu önemli sonuçların alınmasına yol açtı kuşkusuz.
Canlıların tüm özelliklerinin davranışlarının ,,üremelerinin belirleyicisi onlara ana-babalarından aktarılan DNA moleküllerinde KODLANMIŞ olması,hele yüzbinlerce yanılmaksızın gidilen GÖÇ Yollarının ve yol açılarının belirlenmesi dünyanın ''zayıf MAGNETİC alanını hissederek ''DOĞUŞTAN gelen bir NOVİGASYON '' duyusuyla buradan bir yön bilgisinin çıkarılması çok ilgi çekicidir elbette.
Buna rağmen bu DUYU henüz anlaşılamamış bir PUSULADIR.

Hemen herkes Kuantum Mekaniğini duymuştur.Çok az kişi tarafından anlaşılan ,kafa karıştıran ve zor bir alan olduğu görüşü popüler küştürün bir parçası haline geldi Kuantum Mekaniği.Ancak şu bir gerçek ki;Kuantum Mekaniği 20 nci yüzyılın başından itibaren hepimizin yaşamlarının bir parçası oldu.
1920 lerden beri Fizik,kimya ve Biyoloji (Fen Bilimleri) bilimlerindeki gelişmeler sözgelimi Kimya bilimindeki ATOMLAR ve onların daha küçük parçacıklarının davranışlarının Matematiksel olarak incelenmesi Kuantum Mekaniğinin temelini oluşturdu.

**ŞİMDİ DİKKAT EDİNİZ**

Elektronların madde içinde nasıl hareket ettiğiniaçıklayan Kuantum Mekaniği olmasaydı Modern Elektroniğin temelini oluşturan YARI İLETKENLERİN davranışını anlayamazdık.Yarı iletkenleri anlayamasaydık eğer,SİLİSYUM TRANSİSTÖRÜ-MİKRO ÇİPİ- ve MODERN BİLGİSAYARLARI geliştiremezdik.Bu liste uzatılabilir.

Kuantum Mekaniğindeki ilerlemeler kazanılmış olmasaydı ne LAZER,olurdu ne de CD,DVD ne BLU-RAY oynatıcıları..Kuantum Mekaniği olmasaydı ,AKILLI TELEFONLAR UYDU NOVİGASYONU ve de Manyetik Rezonans görüntüleme araçları olmayacaktı.
GELİŞMİŞ ÜLKELER GSMH lerinin (gayrı safi milli Hasila=milli gelir) üçte birinden fazlasını bu yolla elde ederler bu gün.

BİZ BU BİLİMSEL ve EKONOMİK GELİŞMELERİ YAKALAYABİLİRMİYDİK?
**************EVET********************
NE DEMİŞTİ M.KEMAL ATATÜRK?
BEN SİZE BİR TEK MİRAS BIRAKIYORUM.
''AKIL ve BİLİM ''
EVET..
VE Şöyle bir söylemi vardı Atatürk'ün 
''Türklerin unutulmuş büyük medeni vasfı yeniden inkişafı (gelişmesi) ile atinin (geleceğin ) yüksek medeniyet ufkundan yeni bir güneş gibi doğacaktır.''

ve de Yüzyılın DAHİSİ M.Kemal Sanayide,eğitimde,Hukukta,kadın haklarında vb gibi alanlarda ve Dünyaya TÜRK MUCİZESİ Olarak tanımlattırdığı kalkınma hamleleriyle zaten kanıtlamıştı bunu yapacağımızı..
PEKİ ŞİMDİ?
ŞMDİ SANA AZİZ MİLLETİM ŞU ŞARKIYI SÖYLEMEK DÜŞER..

''Başımı taşlara vurup ağlasam,
Hata bende günah bende suç bende ''
Selam ve sevgilerle..Hoş kalın Dost kalın.
Ali GÜN / BİYOLOG

 

Not: İlk canlının meydana gelişi konusundaki yazılarımı Bandırma GERÇEK GAZETESİ nden okuyabilirsiniz.

ALİ GÜN-BANDIRMA