Dansöz!

DANSÖZ

Anlatacağım olay kesinlikle uydurma bir hikaye değildir. Böyle bir olaya hikaye demem ağız alışkanlığımdandır.

Olay,Çanakkale ilinin Yenice ilçesine bağlı bir köyde geçmektedir.Yalnız,olayı anlatmadan önce,bilenler bilmeyenlere,bilmeyenler bilenlere anlatsın diye yazımızın peşrevini yapalım...

Efendim,vücudumuzda bize sormadan oluşan fazlalıklara yağ denir. İşte bu yağın önde birikenlerine 'Göbek!'denir. Şimdi göbek falan derken, diyet olayından dem vurmayacağız.Bizim 'göbek!'ile ilgili konumuz bir başka çeşitleme...

'Göbek,ve diğer uzuvlarını kıvırarak genelde arap kökenli oynak müzikler eşliğinde rakseden hatun kişilere dansöz denilir...'Zamanımızda bu sözcüğün bir çok anlamlar içerdiğini ve bu işlevin siyaset sahnesinde bile değişik figürlerle görüntüler verdiğini de biliyorsunuzdur!

Bu kadar peşrev yeter diyerek, asıl konumuza dönelim.

1970'li yılların başında,siyah-beyaz televizyonların piyasaya çıktığı,zenginliğin televizyonla simgelendiği,yılbaşı gecelerinin çekirdek yeme yarışları eşliğinde;gece yarılarına kadar "Nesrin Topkapı" adlı dansöz sanatçıyı beklenildiği yıllardı..

Eşekçi Mehmet,köyün eğitmenidir.

Yani Atatürk'ün aydınlama devrimi başlangıcında okuma - yazma seferberliği sırasında görevlendirdiği eğitimcilerden biridir.

Lakabını,eşek yetiştirmekten alan Eşekçi Mehmet Efendinin evine, işte böyle bir yılbaşı gecesi konuk olduk. Çekirdek,meyveler,börekler yiyerek saat onikiyi beklemeye koyulduk. Her şey çok güzel giderken televizyonda Nesrin Topkapı şovu başladı. Başladı ama, bizim eşekçi Mehmet Aga da coştu: "Eyt ulan,karıya bak... avrat dediğin böyle olacak...'diye gevezelik yapması,evde soğuk bir hava estirdi. Bir müddet sonra rahmetli Zeki Müren ekrana çıkınca, bu kez hatçe Teyze, Eşekçi Mehmet agaya misilleme yapar gibi: 'Memet Efendi,adam dediğin de böyle olacak...'deyiverdi.!

Sonuç ne mi oldu?

2 celselik bir mahkeme ve Eşekçi Mehmet Aga ile Hatçe Teyze'nin boşanmaları...

Yine bir yılbaşı...

Yılbaşınızın böyle tatsız bitmemesi ,YENİ YILINIZIN GÜZELLİKLERLE GEÇMESİ DİLEKLERİMLE...

29-12-2019/BANDIRMA