Namussuz Namuslular!

NAMUSSUZ NAMUSLULAR!

Adı : Namus

Soyadı: Ahlak

Babasının Adı: Doğruluk

Anasının Adı : Erdem

Velhasıl tüm kimlik bilgilerini doldurup, iş için geldiğini koltuktaki adama söyler. Koltuk sahibi olan muhterem gözlüklerinin üzerinden bakarak :

“Çok ilginç bir kişiliğiniz var. Ne yazık ki size göre işimiz yok…”

Namus boynunu bükerek , niye işe alınmadığını öğrenmek ister:

“neden?”

“bizim namusa ihtiyacımız yok”

“Nasıl olur?”

“çünkü bizim namus servisimiz var”

Namus, olamaz falan deyince gözlüklü koltuk sahibi birilerine işaret ederek , Namus’u ofisin 8. Katına götürülmesini söyler.

Asansöre binip görevli ile birlikte 8. Kattaki namus servisine varırlar. Moreken koltukta yine birileri oturmaktadır. Namus niçin geldiğini söyleyince , şirketin namusu şöyle der:

“ben bu şirketin namusuyum. Ay başında paramı alırım , otururum .Yalnız şirketin ülkeye ve halka attığı kazıklardan canı burnuna gelen bir yurttaş “ Yahu sizde hiç namus yok mu?” diye bağırınca ona görünürüm . Şirkete ilişkin yolsuzluk ve kaçakçılık iddialarını kovuşturanlarla ilgilenip gereğini yaparım . Bu çalışma düzeni şirketin de işine geliyor. Çünkü maliyet ve rantabilite hesapları yapılmıştır. Şirkette namuslu çalışacağına , bir namus servisi kurmak daha ucuza geliyor.”

Namus şaşırmıştı ;izin istedi, vurdu kendini sokaklara …

O gün bu gün işsiz dolaşıyor.

Belki belediye de çalışan emeklilerin işten çıkarılmasını beklemektedir. Kim bilir belki de açlıktan ölmüştür!

İlhan Selçuk’un “Namusa ne oldu?” yazısından bir bölümü sizlere aktarmaya çalıştım . Sizlerde , “Kıssadan hisse diyerek yazımızın kıssasını kendinize göre çıkarabilirsiniz.

YAŞAR KIRBIYIK - 01-07-2019 BANDIRMA