Nerden Döndüm Türkiye'ye

NERDEN DÖNDÜM TÜRKİYE'YE!

Bu bir soru ya da yapmış olduğum eylemin sebeplerini açıklamak için atılmış bir başlık değil. Bu bir pişmanlık, hayıflanma, attığım yanlış adımın sloganı.

Ben 2,5 yıldır Amerika da yaşıyordum. Dün Türkiye'ye döndüm daha doğrusu birkaç sebepten ötürü dönmek zorunda kaldım. Biraz isteksiz bir dönüştü bu. 
Amerika da bulunduğum süre zarfında Türkiye'ye hiç gelmedim. 2,5 yıl deyip geçmeyin. Uzaklaşıyorsunuz, hemde çok. Herşeyden uzaklaşıyorsunuz. Çoğu şeyi unutuyorsunuz. Ne konuşurlardı, nasıl yaşarlardı, nelere önem verirlerdi.

Korkarak geldim. Amerika'ya gittiğim anı hatırlamaya çalışıyorum. Bu kadar korkmuş muydum? Herşeyiyle farklı dilini bile bilmediğim bir ülkeye gitmek, kendi ülkeme geri dönmek kadar korkutmuş muydu beni?

Türkiye de bir günde şahit olduğum olaylara 2,5 yıldır Amerika da şahit olmadım. Herkes çok gergin, öfkeli, saldırgan, tahammülsüz. Kadınından erkeğine herkes bir şeylerin hıncını birbirinden çıkarırcasına.
Kimseyi suçlamak için değil bu sözler. Neden olduğunu tahmin etmekte çok güç değil. 

Ekonomi, işsizlik, çalışan işsizler, çalıştığının karşılığını alamayan emekçiler, bitmek bilmeyen siyasi gerginliklerden etkilenerek kutuplaşan halk, düşman görüşler, diğerlerinin, fikirlerinin dahi olmasına tahammül edemeyen faşist zihniyetler, dindarlar-laikler, ezildiğini düşünen savunma mekanizması tetikte bekleyen kadınlar, öz güveni gelişmemiş erkekler daha neler neler... Yakında ülke olarak en çok ihtiyacımız olan şeylerden biri de akıl hastaneleri olacak gibi. Şaka değil gerçekten biraz gözlemleyin çevrenizi. 
İçinde bulunduğumuz için artık kanıksamış olduğumuz durumlar vardır.
Anormal olan çoğu şeyi artık farkedemediğinizi, alıştığınızı hatta alışkanlıklarınıza dönüştüğünü göreceksiniz.

Bu durumları nasıl iyileştirebiliriz biliyorum.  
Bizim önce bir huzur ortamına ihtiyacımız var. O ortamı bize sağlayabilecek bir lidere ihtiyacımız var. Herşeyiyle örnek olabilecek bir lidere, bir devlet büyüğüne ihtiyacımız var.
Keşke takımlar arası transfer edilen futbolcular gibi ülkeler arasında da devlet liderleri transfer edilebilseydi. Justin Trudeau Türkiye'nin başına gelebilecek en güzel şey olurdu heralde.

Buda mümkün olmadığına göre o ortamı bize sağlayabilecek, en azından bunun için gerçekten çaba sarfedebileceğine inandığımız kişilerden yana oy kullanmamız yerinde olacaktır. Bir de bunu gerçekten sağlayabilecek  biri olsaydı ne güzel olurdu. 

Bu ülkede oy verilmeyi hakeden herhangi bir aday tanıyor musunuz? Hayır ben tanımıyorum da...

Selma Soybasi