Amerika'da Türk Fuarı

AMERİKA'DA TÜRK FUARI

Türk erkonomisini geliştirmek, ürünleri dünyaya tanıtıp ihraç edilmesini sağlamak ve yatırımcılara fırsat tanımak için Amerika'nın İllinois eyaletinin Chicago şehrinde 10-13 Mart tarihleri arasında düzenlenen bir fuara katılma şansı yakaladım.

Devletin desteğini alarak gelen 20 Türk firması, Kuzey Amerika'nın en buyuk kongre merkezi olan ve 57 yıldır dünyanın her kıtasına ev sahipliği yapan McCormick'teki fuarda ürünlerini yatırımcılara tanıtma fırsatı buldu. Mutfak malzemeleri, plastik eşyalar, hediyelik ürünler sergilenen fuarda, ülkemizde ihracatı arttırmak ve firmaların büyümesine destek sağlamak için devletin sunduğu tasarıda, geçen yıla kadar firma sahiplerinin yaptığı masrafların % 70'i devlet tarafından karşılanırken bu sene teşviği arttırmak için verilen devlet desteği yaklaşık % 80'e kadar çıkarıldı.

TC Chicago Baskonsolosumuz Umut Acar da fuarımızı şereflendirerek ülkemizi en güzel şekilde temsil ettiler ve desteklerini bizlerden esirgemediler.

Katılım oranı geçen senelere oranla daha düşük olduğu söylense de yatırımcı firmalar bu dört günlük fuardan mutlu bir şekilde ayrıldılar.

İhracata bağlı Türk ekonomisinin gücünü arttırmak için yapılan bu uygulamalar uyumuyoruz ki ülkemize büyük katkı sağlar.

Selma Soybaşı Chicago/USA