Angus kokulu Bandırma'm ve Kepçeci Recep

Angus kokulu Bandırma'm tüm çirkinliğinle yine de seviyorum seni. 

Bana göre yıllardır iktidar olan Ak Partinin en büyük süksesi aslında TOKİ idi. İktidar oldukları ilk yıllarda gerçekten ev sahibi olmaya imkanı olmayan on binlerce kişiye "Kira öder gibi taksit öde" projeleriyle ev sahibi yaptı. Leventoğlu "Bu taktiği  Stalin'den çaldılar. İlk o yapmışmış .Proleteryanın başının tepesine bir dam koy sesini kesersin " demişti.

TOKİ tek başına iktidara büyük destek  yaptı biliyorum çünkü eş dost arkadaş tanıdıklardan bu konuda "Allah razı olsun"  memnuniyet muhabbetlerine denk gelmiştim.

Ama bitti. Dar gelirliyi fakiri ev sahibi yapmak derdi falan yok  şimdi. Sanki herkes ev sahibi oldu.  Var mı Bandırma'da bir proje. Yok. Neden yok? Çünkü Belediyemiz meclisinde maşallah müteahhit çok. Zaten iş cıvıtmıştı fakirlere de veriliyordu ama zenginlere daha çok . Nitekim  çok sayıda kişinin hülle ile yer almış durumda olduğu konuşuluyorsa ateş olmayan yerden  . Örnek Manyas,Edremit,Erdek  TOKİ kimse denetledi mi? Bandırma  Yüzüncü yılda bir kısım  bloklar daha yapıldı kime nasıl verildi bilemiyorum sorsam acaba neler çıkacak?

Sonuçta evsizlik bitmedi ama yöneticiler de ve TOKİ de heyecan bitti.

**

Bütün bunları asgari ücretle çalıştığım işyerime Eti Maden'e giderken otobüsün camından gözüken Bandırma Toki konutlarına bakarken düşündüm. Gayette güzel oldu orası uzaktan güzel gözüküyor en azından derli toplu  okulu camisi maşallah ..arsa devletten müteahhitlere yaptırılarak çok sayıda kişi ev sahibi oldu. Peki neden durdu bu projeler. Acaba yönetimlerde çok sayıda müteaahit olduğu için mi? Kendime soruyorum yanıt belirsiz.

Bu arada burnuma pis kokular geliyor.

Pislik kokusu.

Hayır bu koku mecazi değil gerçek bir iğrençlik. Limanda Angus gemisi yine yanlış zamanlamayla Lodosta rıhtım yapmış ve Bandırmalılar hepimiz perişanız.

Bu anguslar her defasında Bandırmaya mı gelmek zorunda ise Lodos ta niye Bandırma ?

İlçe olduğu için mi ilçe olamaya mahkum bırakıldığı içiN  mi? Bu yüzden sesini  duyan olmadığı için mi?  Yoksa  ilgili  yetkili muhatab her kimse onların  evinde koku girmiyormu?

Bandırma limanı! 

Bandırma daha ne kadar  angus kokusunda kafa bulmaya devam edecek . Özel ticari liman iş gelince alıyor tabi kim hesap soracak ki. Özel adı üzerinde denetime kontrole açık değil. Gerçekten öyle mi?Bilmiyoruz.

İnsanlar yolda elleriyle ağızları kapatarak yürüyorsa evlerinde balkonun kapılarını koku yüzünden açılmıyorsa burada bir normal olmayan bir durum var demektir. İnsan haklarını suistimal sağlıklı yaşam hakkına müdahale demektir. O zaman o kadarda özgür değil bu limancı kardeşlerimiz. Peki nerde hata var? Burada Çelebi limanın Bandırma halkına  bir açıklama yapması gerekiyor

Zaten ağaç fakiri havası KONTROLSÜZ sanayi yüzünden kirli olan Bandırma.

İlginç bir şey oldu akşam işten eve dönüyoruz iş yerinden arkadaşlar . Servis otobüsündeyiz.  Arkadaşım Kepçeci Recep  durup dururken bana döndü ve

"Niye köylere TOKİ yapılmıyor ? dedi.  Sanki sabah düşüncelerim çağrışım yapmış vallahi bi şey dememiştim..  Köyden şehre göçü önlemek istiyorlarsa köylerde de TOKİ olsun gerekli dedi. İnsanlar evleniyorlar köyde ev bulamayınca tarlayı bahçeyi ekmeyip  şehire göçmek zorunda kalıyorlar  hatta göç sonucu oluşan çarpık kentleşme  sorunları da çözülmesi lazım" dedi

Devam etti: Bu kadar kamuya yani devlete  ait yerler var satıp satıp duruyorlar   köylerde de  TOKİ yapılsa iyi olmaz mı dedi.

Naif adamdır Kepçeci Recep .

BERKAN KOZAN