Bandırma Devlet Hastanesi Yetersiz Kalıyor..

Annemin rahatsızlığından dolayı Bandırma Eğitim Araştırma Hastanesine  gittik .Her zaman ki gibi çok yoğundu. Acil Servis'in kaos ortamında canla başla hizmet vermeye çalışan genç kadın doktor bizle yakinen ilgilendi. Bunca yoğunluk olmasına rağmen şefkatli yaklaşımından  mutlu olduk ancak doktor hanım  muayeneden ve kan değerleri kısa sürede çıktıktan sonra  oradan annemi Bursa Şehir Hastanesine sevk etmemiz gerektiğini izah etti. Çaresiz kabul ettik.. Burada üzüldüm çünkü Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanemizin yetersiz kalması hala hastaları bugünkü günde Bursa'ya Balıkesir'e hasta sevk etmek zorunda kalması  benim gibi herkesi üzüyor. 

Üzüntüm Bursa Şehir Hastanesi'ne ulaştığımızda gurura dönüştü. Gerçekten sağlık alanında müthiş yatırımlar yapılmış bundan gurur duydum gerisi  hizmet kalitesini gerçekleştirecek idealist yöneticiler ve  insani yapımıza kalmış. İyi bakar korursak suistimal etmezsek kalite de bozulmaz hepimize görev düşüyor. İlk defa sürekli eleştirilen bir şehir hastanesine gittim. Oysa hizmet bakım ilgi çok iyi.  Normalde eski hastanelerin kasvetli sıkıntılı ortamları gibi değil pek çok özel hastaneden  daha  güzel ve modern.  Hastaların ve hasta yakınlarının moralini yüksek tutmak için hizmet yerleri iyi düşünülmüş  tüm gereksinimleri ekonomik temin edileceği alışveriş yerleri bile var .Kısa sürede anneme gerekli tedavi gerçekleştirildi ve Bandırma'ya sağlıklı döndük.
Ama işte bu hizmet yeterliliği Bandırma için şart. Merkez ve komşu  ilçelerimizde sanayi baskısından kaynaklı hastalık oranı yüksek ve tüm bu hastaların şifa için uzun yollara düşmesi  büyük zulüm yaşayan biliyor.hem  ekonomik külfet, israf, moral kaybı cabası. 
Çözüm basit pek çoğu yarım bırakılmış kamu yatırımları önceliğini sağlık alanına öncelikli yansıtmak. Düşündüm  israf edilen bir çok  yatırımı biliyorum  Bandırma Tıp Fakültesi binası da bekliyor   Bandırma, Erdek, Adalar, Gönen ve Manyas ilçelerini kapsayan bölgenin en önemli problemlerinden biri olan sağlık konusunda kamu hastanelerimizin sıçrama yapması zamanı .
 Bandırma geleceğin metropol aday kenti, Güney Marmara’nın merkezi konumunda yine kasıtlı aksatılan demiryolu ağı projesi bitirilirse sanayi de patlayacak . Sağlık yatırımına öncelikle başlamalı. Bunu siyasilerimiz günlük işlerden göremiyor görse de sıra gelmiyor. .Balıkesir'e bağlı olmamız yatırımın Güney Marmara yerine merkeze yoğunlaştırılması cabası ..  bu tür   engellemeler olmamalı insan hayatı ve sağlığı siyasete konu olmamalı

Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  dikkatimi çeken bir diğer önemli konu : hastanede çocukların kalabalık ortamda, muayene sıralarında dar ve sıkışık koridorlarda bekletilmesi..  Kadın Doğum ve çocuk polikliniği ayrı bir yerde olması lazım çocuklarımızın kalabalıkta bekletilmemesi gerekiyor . Çözüm deyince halen boş bekleyen  eski SSK olarak bilinen yer aklıma geldi.. Zaman zaman motorumla önünden geçiyorum geniş boş arazi. Eskiden SSK sonra   Bandırma Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi idi  yeni binasına taşındığı için burası  Toplum Ruh sağlığı merkezi olarak kullanılıyormuş.  Oysa  Kadın Hastalıkları ve doğum ,çocuk sağlığı polikliniği yapılması çok uygun olur  küçük dokunuşlarla çocuklarımızı ağır hastaların yanından kurtarabiliriz diye düşündüm . Üstelik adeta kangren sorun olan sağlığa ulaşım sıkıntısı  konusunda yaşanan sıkıntılar azalır parası olmadığı için özel hastanelere gidemeyen büyük çoğunluk  HALKIMIZA hizmet olur.
Konuya hassasiyet gösterip ilgilenen vekillerimize kaymakamımıza ve AK Parti  ilçe Başkanı Mehmet Doğan olmak üzere yetkililere Bandırma halkı olarak sesleniyoruz 
Bir de Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden onun  kontrolünde olan Ulaşım A.Ş.den bir ricamız var  Eğitim Araştırma Hastanesine 24 saat ulaşım  olmalıdır. Bu dar gelirli vatandaşlar için büyük bir ihtiyaç. Herkesin aracı yok ki insanları fahiş .taksi ücretlerine mahküm etmek doğru değil.

14-11-2023 /BERKAN KOZAN