Kuşlar İnsanları Mutlu Ediyor

Kuşlar insanları mutlu ediyor  .Kuşların etrafında olmak daha yüksek mutluluk seviyesi ...

Ecological Economics'te yayınlanan bir araştırmaya göre, daha fazla kuş biyoçeşitliliği insanları daha neşeli hale getirdiği belirtilmiş.

Küçük yaşlardan beri kuşları çok severim. Rahmetli babam Kanarya severdi belki ondan bana geçmiştir. Her zaman evimizde bir kanarya olduğunu hatırlarım kanarya sesi bana huzur verir.

Bandırma Kuş la anılan bir kent aynı zamanda. Kuş Cennetimiz var. Göçmen kuşların uğrak yeri çok önemli bir destinasyon. Ama bu Bandırma'da çocukluğumda sahillerde gezerken duyduğum kuş cıvıltılarının neden şimdi olmadığını açıklamıyor. 

Şimdi de vakit buldukça sahili geziyorum. Kuş sürüleri görüyorum.

Ne çok karga var farkındamısınız. Bandırma adeta kargalara kalmış . Martılar da var elbette onlarda salgın zamanlarında sıkıntıda ki kargalalarla nöbetleşe evlerin pencerelerini kolluyorlar.

Onlarda ortak hayatımızın bir parçası sıkıntıları beraber çekiyoruz. Bandırma'da çocukluğumda ana caddelerde daha çok ağaç vardı hatırlıyorum. Çınar ağaçlarının dallarında kuş sürüleri eksik olmazdı. Çevre kirliliğinden olacak .

Kuşlar da gitti.

Kuş Cennetine gittim. Orda da fazla popülasyon yok. Ahşap kuleye çıktım dürbünle kuş aradım. Uzaklarad göl kıyısında kümelenmiş Flamingolar kuluçkaya yatmış . O kadar. Çevrede tarım alanlarına her yıl dökülen tonlarca kimyasal zirai ilaçlar atılmaya devam edilmeye devam edildiğine göre Flamingolara veda edeceğiz bu gidişle.

 Araştırmacılar, yaklaşık 14 ek kuş türü görmenin , ayda 150 dolar daha fazla para kazanmak kadar memnuniyet sağladığını hesaplamış.  En mutlu Avrupalılar, günlük yaşamlarında en çok kuş türünü görenlerin olduğu bilimsel araştırma konusu olmuş. Adamlar neyi hesaplıyorlar.

Alman Bütünleştirici Biyoçeşitlilik Araştırma Merkezi'nin son bulgularına göre, yeni bir çalışma, daha fazla kuş biyoçeşitliliğinin insanlara daha büyük keyif verdiğini ortaya koymuş. Ve   Aslında bilim adamları,biyoçeşitliliği korumanın insan refahı için finansal güvenlik kadar önemli olduğu sonucuna varmışlar.

Ecological Economics'te yayınlanan bir çalışmada , mutluluğun çevrede mevcut belirli sayıda kuş türü ile ilişkili olduğunu belirlemiş.

Doğal yeşil alanların, ormanlık alanların ve su kütleleri demek daha fazla kuş türü demek.. Çalışma yazarlarına göre kuşlar, herhangi bir bölgedeki biyolojik çeşitliliğin en iyi göstergelerinden  çünkü ;genellikle çevrelerinde, özellikle kentsel alanlarda görülürler veya duyulurlar.  Goethe Üniversitesi’nden doktora araştırmacısı olan baş yazar Joel Methorst göre “en mutlu Avrupalılar, günlük yaşamlarında çok sayıda farklı kuş türünü deneyimleyebilen veya pek çok türe ev sahipliği yapan doğal bir çevrede yaşayanlardır, “ diyor .

Sonuç olarak şehirlerimizde daha çok kuş barındırmamız gerekiyor. Bunun içinde daha çok yeşil alan üretmemiz gerekiyor. Mevcut yeşil alanlarımızı değişik tür ağaçlarla donatmamız gerekiyor. Samimi bir hayvan dostu olduğunu bildiğim sevgili Başkan Tolga Tosun'un bu konuda da özellilke çocuk bahçelerinde , olanak elverdiğince cadde ve sokaklarda kuşlara yuva olacak ağaçlandırma yapabileceğini umuyorum.. 

İnsanlar ekmek derdinde iken romantik beklenti de olsa ,aklımızın bir köşesinde bulunsun.. Yemyeşil bir Bandırma olana kadar.

Pencerelerimize su ve yiyecek bırakalım. 

22-02-2021