Bir Laedri Deyişi Şöyle Der: "İnsan 3 Kere Doğarmış"

Bir Laedri * deyişi şöyle der. İnsan üç kere doğarmış. İlki annesinden, sonra yaşam yoluna çıkan tercihlerinden, 40'ından sonra da tercihlerinde yaptığı hataların pişmanlığından.

Naif yürekli candan arkadaşım Murat bu sözü söylerken Palas Kafe'de çayımı yudumluyordum. Yudum boğazımda düğümlendi.

Farkında olmadan hepimizin yaşadığı dilemma bu. 
Sonra arkadaşımla bu sözü Bir insan hayatında 3 kere doğar ilki annesinden, ikinci meslek seçimi, üçüncüde eş seçimi diye düşündük tartıştık
Meslek seçimi insan hayatını doğrudan etkiliyor. Benim de gözlemim bu. Ve seçimlerde maalesef kendi insiyatifimizde değil çoğunlukla. 
Sevdiğimiz mecrada meslek seçimimizi yapamıyoruz. Dolayısıyla " Yanlış meslek " seçimi insanı yıpratıyor. Yaptığın her ne işse  motivasyon ve özgüven kaybına yol açıyor, Çünkü aklın hep o hayalinde yapmak istediğin üretmek istediğin konuda.

Ve sistemin içinde sana dayatılan bir yerde  yapmak zorunda kaldığın mesleğe ruhunla kalbinle ısınamıyorsun.

Bu durum dikkatsizlik ve dolaylı olarak başarısızlık getiriyor  ve asıl püf noktası burada ki ;başarısızlık bi mutsuzluk sebebidir

Oysa devletin eğitim politikalarıyla  direk bağlantılı bir husus olan Meslek seçimi uzun vadeli bir yatırım. Bu nedenle Eğitim planlamaları çok ciddi yapılmalı .Eğitim süreci otuz yıl sürebilen  bir yatırım. Bilimsel kriterlerle biçimlendirilmiş  Eğitim yatırımları sayesinde kişilere özel tercihlerine göre  iyi bir meslek seçimi yapmak mümkün. Daha iyi meslek seçimi daha yüksek verim. Ve  bunun için de rehberlik desteği de almak gerekmekte. Çünkü çok genç yaşta kişi aslında hangi konuda yetenekli olduğunun bilincinde olmayabilir. Rehberler bu nedenle insanın içindeki cevheri çıkarmak için çaba gösterecekelr..

İşte o zaman insanlar pazarertesi sendromları olmaz. Aksine Pazartesi sabahını iple çeker. İşine adeta sevgilisiyle buluşmaya gider  gibi gider.  Böylelikle insanların aklını  ne zaman emekli olacağım karabasanları almaz. Çalışırken  iş gerginliği hissetmez. Bunun neticesinde işini seven insanların her hangi bir iş ile ilgili sorun karşısında mazeret üretmek yerine çözüm üretir.  Bir problemin parçası olacağına çözümün parçası olurlar .

Özellikle yurt dışında 70-75 yaşında olupta mesleğin zirvesinde olan kişi lere şahit olmaktayız ve yine tekrar ediyorum ki; günümüzün en büyük sorunlardan bir tanesi bence yanlış meslek seçimi
Her hükümet her bakan değiştiğinde eğitim sistemi değişmesin. Bu konuda dünyada en başarılı kimse, hangi ülke ise  o örnek alınsın. Bir sonraki seçim için hazırlanan değil, bir sonraki kuşak için hazırlanan eğitim modelleri lazım.

Gençlerimizi meslek seçimi için rehberlik desteğiyle sevdiği yatkın olabileceği mesleklere yönlendirip  Adeta işine aşık insan toplulukları yetiştirebilirmiyiz? Bilemiyorum. Aslında geleceğin iş tanımı bugünden değişti. Belki çok kısa süre içinde insanoğlu artık bedenen hiç çalışmayacak. Herşeyi otonom yapay zekalılar yapacak.Peki insan nerde olacak?

Dünya Ekonomik Forumunun haberine göre: Singapur'daki ilk öğretim çağındaki çocuklar artık sınav sonuçlarına göre sıralanmayacak. Dünya artık ezberciliğe ve at yarışı gibi çocukların  bitiş çizgisine  ulaşmak için vahşice koşturuldukları sınavları  çoktan terke etti. 
Eğitime ve teknolojik yetişmeye yatırım yapmamak, genç nesilleri sevdiği yatkın olduğu mesleklere yönlendirmemek ,çalışanları sadece dezavantajlı hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda Ülkelerin ve şirketlerin yeni teknolojilere girmelerini engelleyebilecek ve onları daha çevik rakiplerin gerisinde bırakabilecektir.

Dünya Ekonomik Forumu'nun İşlerin Geleceği Raporu 2018,göre :
Bugün üretim yapan  sanayi sektörlerinde fabrikalarda çalışanların iş becerileri yaklaşık % 42'si  2022’ye  kadar değişecek. Bu şu demek. Dünya otonom üretim çağına girdi. Sektörler hızla değişiyor. Üretim sahaları değişiyor. Dolayısıyla bu işlerin eğitimleride sürekli değişkenlik içeriyor. İşte bu yüzden eğitim sistemi artık durağan değil dinamik takip edilecek bir mecra. 

Bugün ilkokula giren çocukların çoğu, henüz mevcut olmayan mesleklerde çalışacak bu yeni nesli gelecekteki mesleklere hazırlamak için de  vizyon sahibi liderler gerekiyor. Bu yüzden meslek seçimleri çok önemli.
DEVLET   şu anda ve gelecekte bu teknolojilerin yarattığı iş ve fırsatların herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlamakla yükümlü.

Devletin yöneticileri 'de işleri koordine edecek iş liderlerini  seçerek,yeni iş olanakları sağlama  ve sürdürme konusunda doğru eğitim, doğru istihdam ve  doğru altyapıyı oluşturmada  mutlak sorumlu olacaktır. 

Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır.(Yûnus Suresi 100. Ayeti)

* La Edri: Kaynağı bilinmeyen güzel yazı resim ,sanat eserlerine verilen genel ad

BERKAN KOZAN - BANDIRMA -  09-02-2019