Bir işçinin gözüyle Bandırma ve yerel yönetim

Bir işçinin gözüyle yerel yönetim

Bir asgari üçretli çalışan olarak yerel yönetimden ne bekliyorum diye düşünüyorum...
Baktığımda günlük yaşamla ilgili hemen herşey parayla satın alınabilen şeyler. Belediye sefil ücretlilere yönelik yaşamı nasıl kolaylaştırabilir.? Bunu düşünüyorum pek çok şey yapılabilir.

Ama seçilmeye aday olanların acaba umurunda mı? Ben sanmıyorum. Baktığımda Belediye meclisinde bile bizi temsil eden bir kişi göremedim yıllarca. Hemen hepsi tuzu kuru bir şekilde yırtmış tabir ettiğimiz kişiler. Onlarında geriye bakacağını sanmıyorum.

Kentimize yönetime talip olmuş kişilere baktığımızda güzel yüzler görüyorum ne acıdır ki; hiç birinin söyleminde yaşamını emeğiyle kazanan asgari ücretler ile geçinen emekçi insanlara beklentilerine yönelik bir vaat ve söylem yok. Bu çok üzücü bir gelişme .
Şehirde insanlar sadece evden işe, işten eve gitmekte. Sevdikleri için yaşadıkları Şehrinde doyasıya yaşayamamakta.
BelediyeBaşkanAdayları Şehrini Nasıl
Ücretli çalışanlara üretenlere yönelik nasıl Yaşanabilir hale getireceği,
Kolaylaştırılabilir yapacağı,
Güzelleştireceği,
Akıllılaştıracağı,
Projelerini vatandaşlara anlatmalı. Genel geçer projeler artık kimsenin umurunda da değil.

Benim otomobilim yok. Elektrikli motorum var. Bazen iyi ki yok diyorum ki olanların çektiği ızdırabı izliyorum. İçim acıyor. Yüzbinlerce liralık araçları ne evinin yanında ne işyerinin yakınında park edebilecekleri bir yer bile  yok. Komşum esnaf aracıyla balıkhaneden  ucuzluk zamanı diye balık almaya girdik ucuzluk farkını parktan çıkarken gişelere verdik. Kamu alanından kamu yararlanamıyor ilginç bir anlayış kimseler de ses çıkarmaz!. Sivil toplum örgütlerini yerel yönetimler destekler büyütür bizde tam tersi yok eder işlevsizleştirir. 
İsterdim ki Belediye çalışma saatlerinin dışında daha farklı ücretsiz sosyal  yaşam alanları sunabilsin. KÜLTÜREL ETKİNLİKLERİ İZLEYEREK DEĞİL UYGULAMALI ETKİNLİKLERLE GELİŞTİRSİN. Kültür sanat dalalrı eğitimleri hobi faaliyetleri belediyece ücretsiz desteklensin. Geleceğin yerel yönetim biçimi olacak olan Kent konseyini işlesizleştirmesin aksine canlandırsın.. Örneğin özel bir girişimciye verilen ve sadece zenginlere hitap eden bir spor salonunu kentte yaşayanlara sembolik ücretlerle ya da ücretsiz sunabilsede bu ayrımcı zihniyete bir son verse. İnsanın stres yüklü çalışma hayatında dinlenme ve eğlenme ihtiyacıda var. Gelecekte sosyal belediyeciliğin daha önem kazanacağını düşünüyorum Bandırma için konuşuyor olursak yerel yönetime gelen  kişi ve partilerin öncelikle sadece Belediye de değil tüm Çalışanlara yönelik özellikle taşeronlarda çalışanlara yönelik çok daha bütçe ayırması gerekiyor

BelediyeBaşkanAdayları,bütün bunları nasıl yapacak !. Tabii ki paylaşarak beraber çıkılan yolda omuz verenlerle  hizmet alanlarla ortaklaşa sorumluluk yüklenerek yapacak. Yoksa bu işler bir kişin de otuz kişininde başaracağı işler değil. Ekip :
Karşısındaki zorlukları bilecek,
Projelerini hazırlayacak,
Halkı ile paylaşacak,
Samimiyet/inançla zorlukları aşacağını vatandaşa vaad edmeli
Kural; halka hizmet, hakka hizmettir.
‪BelediyeBaşkanAdayları;‬
‪Şehrindeki tüm okullara OkulBahçeleri yapacağını, öğrencileri toprak ve yeşilliklerle buluşturacağını,‬vaat etmemelidir!.‬Bunlar zaten asl,i görevleri.
Şehir içi Bölgelerde İnsanların Doğayla Bütünleştireceğini ve Hareketliliği Artıracağını,da...
Ama fark yaratacaksa..Yol, bina, duvar gibi betonlaşma minimum,
Çatılarda elektrik üreten GüneşPaneli
Yollar SuGeçirenBeton, Meydanlar sokaklar  tozsuz hava dumansız..
Yollar GülBahçesi,
Yöresel ağaç ve ağaçcıklar,
Mevsimli ÇiçekBahçesi,
KentMobilyaları bahçe ile uyumlu,
Yollar Engellilere uygun,
BelediyeBaşkanAdaylarının bakın vaatlerine genelde herkeste genelgeçer vaatler vardır. 
Arıtılmayan atıksuyu,
SeraGazı salınımını,
Gecekondulaşmayı,
Ağaçsızlığı
TrafikTıkanıklığını,
İnsanları stresli, sinirli ve asabi yapan gürültü kirliliğinden
HavaKirliliğini,
GörselKirliliği,
ÇöpDepolamayı,
Nasıl Önleyeceğini Halkına vaad ederler. Ve 5 yıl sonra yine ederler..
Bandırma'nın geniş ferah zamanla daha yeşillenecek  meydanında banklara oturan emekli insanları izlediniz mi hiç? Bir ömür çalışmayla geçmiş ve sadece banklarda oturup ölmeyi bekliyorlar Allah gecinden versin..Oysa onlar  için  sosyal ortamlar olması gerekiyor. Üretmeleri gerekiyor. Yaşadığı kentten dışarı çıkmadan ülkesini dünyayı görmeden gezmeden biten ömürler..Bu haksızlığa dur demek yerel yönetimlerden başlamalı. Bandırma Belediyesi son dönemlerde kadınlara yönelik uygulama başlattı mesela keşke daha organize olunabilse.. 
Başı boş köpekler BAZI İNSANIMIZI RAHATSIZ EDİYOR BENİ ETMİYOR. İnsanlık tarihinden bu yana insanın en büyük yardımcısı dostu koruyucusu olan savunmasız dili olmayan hayvanların insana saldırmaz. İstisnalar  nedeni gördükleri zulümdür  insanların yaşattığı  travmadır. Peygamberimizin dahi sürekli kedi ile birlikte yaşadığı göz önüne alınırsa örnek almamız gerekiyor diye düşünüyorum. Yaşam desteği  daha kapsamlı olmalı ..
Gece vardiyasından çıktım. Erken saat olmasına rağmen trafik yoğun. İnönü caddesinde sabaha kadar açık lokantada  çorbamı içtikten sonra ordu caddesinden ticaret lisesine doğru yürüyerek  çıkıyorum.. Sağlı sollu parketmiş arabaları gördüm ve üşenmeden saydım. 160-170 araç SABİT parketmiş. Aralarda kiralık araçlarda var.
Ordu caddesi gibi işlek bir caddeyi sağlı solu arabalar sabit kapatıyor. Çok enteresan. Alışılmış işkence. Hele hele mesai çıkışları 17:00/19,30 arası bu cadde istikametinde araba kullanmak deveye Hendek atlatmak gibi..seyrediyorum. Nasıl katlanıyorlar bu işkenceye insanlar da bir çözüm üretmezler. Dükkanlarının önüne arabalarını park edip kimselere yar etmeyen esnaflar aslında kendilerine zarar verdiklerini neden hesap edemezler anlamıyorum . 
Bu Yerel Yönetim Seçimlerinde;
-Ufuk açacak,
-Meselelere çözüm üretecek,
-Alternatif yol ve yöntem oluşturacak, 
-Tarihi eserleri koruyacak,
-Şehirleri akıllılaştıracak,
Vizyon sahibi evet ama  sermaye oligarşisi ile zengin masaları paylaşmak için değil yüzü emeğe emekçilere dönük adaylar lazım.
Mesele, para, imkan ,meselesi değil,UFUK  meselesi . Ufkun yeterli değilse de gider görürsün. Yılları boşa geçirmez millet Mars'a giderken köy yolları yapacağım diyerek meydanlara çıkmazsın.

BERKAN KOZAN 21-12-2018