Bor'la Virüs Tehdidine Nasıl Son Verebiliriz?

COVID-19 tarihin ilk salgını değil. Ve son da olmayacak. Evde kalalım ellerimizi sıkça yıkayalım tamam da bu yeterli mi,.?

Yeni tip koronavirüs (Covid-19)  için, izliyoruz  Belediyelerimiz binbir güçlükle ricayla fırsatçı pahalılıkla temin ettiği dezenfaktanlarla meydanları sokakları temizlemeye çalışıyor. Ama bu bir kere yıkmakala da olmaz iki kere temizlemekle. Çünkü tehdit süreci dinamik.

Öte yandan virüs  temizleniyor yok oluyor mu kuşkulu. Ama çevreyi doğayı ağaçları bitkileri yaşamı zehirlediği kesin. . Çünkü hidroklorid içeren dezenfaktanların çevreye doğaya ne derece zarar verdiğini bilmek için bilim adamı olmaya gerek yok.  Oysa elimizde ki hazinemize Bor madeni bu konuda da bize altın şanslar sunuyordu. Bu hazineden nasıl yararlanırız diye düşünmek için  girişim yapmak için neden geç kaldık?  Boşvercilik bizi cezalandırıyor.  Bor'dan özelliği bilindiği halde yıllar sonra deterjan yapılabildı.  Sağlığı olumsuz etkilemediği kanıtlandı. Sıvı deterjan da yapıldı. Peki neden dezenfaktan için hızla hareket edilemiyor anlamış değilim. 

Herkes hijyen için marketlere eczanelere koştururuyor. Evimizi kişisel hijyenimizi yaşam alanımızı  Borla türevleriyle bileşikleriyle  elde edilen  temizlik ürünlerinden Güvenli Yaşam Alanlı oluşturabiliriz. . Yapmalıyız. Yetkilileri acil girişimciliğe davet ediyorum. Cumhurbaşkanımızda bunun farkında ve hızla gerçekleştirilmesi talimatı verdi. Bakalım nasıl olacak.
Mesela Bor katkılı iç cephe boya,alçı sıva ,Borlu çimento da yapılabilir. Bu ürünlerle mikrop virüs barındırmayan yaşam alanları oluşturarak ekonomimize katma değer de katabiliriz. 
Ve Bor'dan virüs öldürücü ilaçta yapılabilir diye düşünürken biraz araştırdım bu konuda az da olsa girişimler var..

Virüs nedir bakteri nedir ? İnternetten küçük bir araştırmayla öğrendim.
Virüsler: Virüsler çok küçüktür ve kendiliklerinden metabolizmaları yoktur. Bu nedenle kendi başlarına üreme yetenekleri yoktur. İçlerine girdikleri hücreleri zorlayarak, adeta, yeni virüs üretmek için kullanırlar. Sonrasında da, konak hücreyi imha ederek hastanın vücudunda hızla çoğalmaya devam ederler. Ve öğrendiğime göre Antibiyotik ilaçların  virüsler üzerine etkisi yoktur
Bor bileşiklerinin bakteriostatik, bakterisidal:(Bakterilerin üremelerini engelleyen ve öldüren)
fungistatik , fungisidal :(Mantarların gelişmesini durduran ve öldüren )
ve Antiviral( Virüslara etkili, virusların zararlı etkilerini önleyen.) etkilerinin olduğu bilimsel alanlarda kanıtlanıp belirlenmiş. Bundan küresel ilaç tekellerinin haberi olmaması olanaksız. Ama ülkeleri kendi ellerindeki ürünlerle sömürmek kolay iş. Bor büyük pasta ama Türkiye'nin tekelinde olduğu için görmezden geldiklerine kesin inanıyorum. O zaman biz harekete geçeceğiz. Olay bu.
Bazı bor bileşikleri örneğin Çinko borat ANTİBAKTERİYEL özelliği bulunuyor
Borik asit antiseptik olarak kullanılabiliyor Seyreltik borik asit çözeltisi anti-bakteriyel ajan olarak kullanılmakta.
Anti-bakteriyel ve temizlik amaçlı kullanım evlerimiz ve iş yerlerinde metal ahşap kaplama olarak kullanılırsa anti-bakteriyel anti virüs madde olarak güvenli yaşam alanları oluşturulabilir.
Bor un 2 sorun üzerinde çalışma yapması gerekiyor
Hastalığın yayılmasının engellenebilmesi
Engellenebilir bir unsur olduğunu
Virüsten arındırılmış ortam için borlu bileşikler
Ancak virüs bulaşmış hastaların bor bileşenlerinin nasıl tedavi edileceği ilaçlarda borun anti virüs özelliğini enstitülerin Ar Ge yapması , araştırma hastanelerin laboratuvarında pilot çalışma önerilmelidir .
Yapıldığı takdirde bana göre süpriz olmayacak sonuçlar bulunacağını umuyorum

Bu konuda yakın zamanlarda faaliyete geçmiş olan Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (Boren )'den sürpriz hamle bekliyorum ben değil ülkemiz bekliyor.

Bakıyorum teşhiste tedavi sürecinin önemli bir aşaması.

Anadolu Üniversitesinde bu konuda çalışmalar kayda geçmiş. 

Proje İçeriği: INFLUENZA VİRÜSÜ VE IMMUNOGLOBULİN M TEŞHİSİNE YÖNELİK BORONİK ASİT TEMELLİ BİYOMİMETİK SENSÖR SİSTEMLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ
Ve aşağıdaki tıbbi açıklamaları terimleri anlamadığım için aynen naklediyorum. "Tıbbi alanda teşhis amaçlı kullanılmak üzere ınfluenza virüsünü ve patojenik ıgM yapısını tanıyan ve bu biyo yapılar için yüksek seçiciliğe sahip yeni nesil boronik asit-şeker etkilişimine dayanan tayin yöntemleri geliştirilmiştir. Bu amaçla ilk aşamada tiyol modifikasyonu sonrası QCM ve SPR sensörlerin yüzeyinde aminofenilboronik asit-sialik asit etkileşimi sağlanarak sialik asidin immobilizasyonu sağlanmıştır. Projenin 2. kısmında ise altın kuartz kristaller ve çipler hazırlanmıştır. Ardındanda yapısında mannoz bulunduran IgM molekülünün bağlanma etkinliği ve tayini çalışmaları gerçekleştirilmiştir"

Araştırmalar var. Ama hızlandırmak gerekli. Son söz olarak söylemek istediğim dayanışma ile bu salgını atlatırız evet ama televizyon seyrederek acaba Çin'den ordan burdan ne zaman ilaç gelecek diye bekleyerek değil.

Potansiyelimizi harekete geçirme zamanı.

BERKAN KOZAN /BANDIRMA/ 27-03-2020