Bor ile Güçlü Türkiye'de Bandırma'nın Rolü

Bandırma Gerçek Gazetesi'nde  Leventoğlu abimin  Bor ile  ilgili haberini okuyunca  bu konuda düşüncelerimi ifade etmek istedim.

Yaradanın bu coğrafyaya bahşettiği  mucize maden olan Bor madeni ile ilgili   sıkıntılar bana göre de devam ediyor. Kaynaklarımızı kullanamıyoruz. 

Bor madeninizin ülkemiz insanlarına devletimize Allah'ın bir lütfu olduğunu anlayamayan yöneticilerimiz var. Maalesef bu acı gerçek yıllardır ama yıllardır süren bir dram.

Ülkemiz insanlarının  hayat kalitesini bir başka deyişle yaşam standartını aniden sıçratacak gelişmiş ülkeler seviyesine yükseltecek EN ÖNEMLİ  ŞANS BOR 'DUR.

*

Bor'un yaşadığımız topraklara hediye olduğunun bilincinde olan bir kişi olarak düşüncelerimi anlatmak istiyorum.
Bor, petrol sanayisinden daha çok EKONOMİK  girdisi olan bir madendir . Petrolü küçümseyecek değilim ama gelecekte petrol yakın gelecekte ne kadar söz sahibi olacaksa Bor ondan daha fazla stratejik ürün olacak. Hatta bugün bile ?.Bor ,insan yaşamının her alanında kullanılabilecek olan endüstriyel bir maden .

 Tarımdan, tıp alanında,nükleer uygulamalarından uzay sanayisini kadar çok önemli stratejik kullanım alanları var  
Bugün yaşamımızın her alanında kullandığımız teknoloji ürünlerde bor olmadan üretilemiyor.  Ve NE ACIKLIDIR Kİ ..Hala  milyar dolarlar dönen dünya  bor ve türevleri piyasasında "milyondolarcık"lar  elde edebiliyoruz. Üstelik yetkili mercilerimiz bunu büyük başarı diye kamuoyuna sunuyor. Oysa açıklanan komik  rakamlar  çok az.  Yıllarca sümenaltında uyutulan Bor konusuna bu iktidar döneminde  ilgi gösterilmeye başlandı. Bu önemli bir şey ama yeterli mi. Enerji ve tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı BOREN yakın zamanda 2003 ylında  kuruldu. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü kapsamında yerli ar-ge çalışmaları başlatıldı. Ama dünyadan çok ama çok gerideyiz. Neden derseniz dünya sanayi ve ticaretinde bir ürünün buluş sahibi aynı zamanda patent sahibidir .Maden sizde olsa dahi izinsiz üretemezsiniz. Üretirsiniz belki ama dünyaya satamazsınız. Dolayısıyla binlerce ürün sayısına ulaşan Bor madeni ile üretilen sanayi ürünlerini ülkemiz coğrafyasında üretilmesi için  özel anlaşmalar ve yoğun çaba gerekiyor.

*
Şimdi BOR 'LA YAKIN İLGİSİ BULUNAN EN ÖNEMLİ İhtiyacımız olan ENERJİ nin kısa tarihçesine bakalım.

Sanayi devrimiyle birlikte batı da ilk kez Kömürün enerji olarak kullanılmasıyla Buhar makineleri devreye girdi böylece  ilk devrim gerçekleşti. Bu na sanayi 1.0 Deniyor.  Kömür yakılmasıyla elde edilen buhar gücü ile çalışan makineler   insanların yaşamını ve dünya ticaretini büyük bir şekilde değiştirdi. İngiltere bu gücü kullanarak üzerinde güneş batmayan  dünya imparatorluğu kurdu. 
  Günümüzde  ve gelecekte  Hidrojen Enerjisi yeni bir devrim yapacak .

Hidrojen enerjisiyle çalışan elektrik santralleri ve araçlar ve bu araçlarda hidrojen yakıt olarak kullanılırken atık olarak su buharı çıkarıyor özetle tertemiz Enerji. Niçin Hidrojen enerjisi diyorum?

Dünya'yı değişime sokacak Hidrojen Enerjisi nin tek uygun partneri Bor Madenidir.

Bor olmadan  hidrojen enerjisi düşünülemez. Çünkü  bor en iyi ve ucuz hidrojen tutucusudur. Ülkemiz bu nedenle  konum itibariyle hidrojen enerjisi açısında şanslı bir konumda. Çünkü Bor bizde.

*
Türkiye'nin yeni  dünya düzeninde yerini güçlü bir şekilde  alması için tek şansımız BOR dur.
Aklımızı kullanmamız gerekiyor .*1
Bor madenini iyi kullannmak demek BOR la elde edebileceğimiz katma değerin tümünü ülkemiz coğrafyasında elde etmemiz gerektiği gerçeğidir.  Kısa sürede  refah seviyesine ulaşmamız akıllı olmamıza bağlı. Bu nasıl olacak ? Benim düşünceme göre de Mehmet Leventoğlu'nun konuyla ilgili yazı ve özel haberlerinde üzerinde durduğu önemli ayrıntılarda yatıyor.
Bütün yazışmalarında belirttiği gibi Mehmet abinin yazdıklarına katılıyorum.  Bor madeni  ve bağlı sektörde devlet rolü çarpıtılıyor kasten çarpıtılıyor!

Tuhaf bir çıkar grubu ki bu grubun içinde küresel kapitalizmin büyük şirketleri veya devletlerinin yerli işbirlikçileri de yer alıyor.

  Benim düşünceme göre de Bor madeni devletin kontrolünde ve yine öyle olması gerekiyor. Halen uygulama da kanunla korunmuş bir değerimizdir BOR. Ancak benim de gözlemlerime göre sorun bundan sonra başlıyor . Ülkemizde  bor madeni kullanılarak teknolojik ürün üreten endüstrilerin yatırım yapmasının önü kapalı.   Devletin bor endüstrisine bağlı ilgili yatırımların önünü açması gerekiyor.  Bor  devlete  yani halka ait ait  ancak devletin hantal işleyişi gerçeği  ortadaysa  yüksek teknolojili ürünlerin üretilmesi için tüm sektörle ilgili dünya  şirketlerinin ellerinde ki Know - How'(*2) la patentleriyle  ülkemiz coğrafyasında üretim yapması için teşvikler verilmesi gerekiyor. Düşüncemiz özetle bu.  

*
Bu durumda BOR özelleşmiş mi oluyor? Hayır. Bor niye  özelleşsin.  Hammadde si ocağı madeni tapusu  devletin . Zaten burası kesin gerekli. Ama yüksek teknoloji küresel yabancı sermayenin elinde ise katma değer sağlamanın başka yolu yok.  Yüksek teknoloji daha yüksek katma değerli ürünler için yabancı sermaye iş birliği şart 
Özelikle Bandırma Etimaden fabrikasında Boren 'in kendi ar-ge si ile buluşuyla elde ettiği kendimize ait ürünlerde  yüksek katmadeğerli uç ürünlerin  üretilmesi için vakit kaybetmeden  hızla yeni yatırımların önünün açılması gerekiyor. Bu konuda  İşletme içi bürokrasinin hızlandırılması için özverili yetenekli yöneticilerin  önünün açılması gerekiyor. 

Ve geldik işin Bandırma kenti ile ilgili katma değerine . Kara ,Deniz , Demiryolu hatta Hava yolu ağına sahip olan  muhteşem avantajıyla  inanılmaz iyi bir lojistik konumunda olan Bandırma Devletin yapacağı yeni üretim alanlarıyla birlikte oluşacak özel sektör yan sanayi küresel yüksek teknolojili firmaların  bugün boş bekleyen sanayi bölgermizde yer almasıyla  yaratılan  işgücü ve üretim gücünü sizde hayal edin. Ama bu hayal değil gerçek.

*

Geçtiğimiz günlere Bandırma Eti Madene ziyaret eden Eti Maden İşletmeleri Genel müdürü Serkan Keleşer EtiMaden çalışanlarıyla buluşup çalışanlara satışlar hakkı'nda ile bilgiler verdi. Bandırma Eti Maden'de üretilen  yarı mamül Bor madeni  satışlarıyla ilgili hedeflerini   çalışanlarıyla paylaştı.  Sıcak samimi soru cevap bilgilendirme konuşmasını dinledim.  Kendisine daha çok yüksek katmadeğerli uç ürünlerini kurulması projeleri ile ilgili bir soru sordum "çalışmalara devam ediliyor" dedi. Mart ayında göreve gelen yeni müdürümüzün yeni projelere de büyük katkısı olacağını düşünerek başarılar diliyorum. 

Son olarak  coğrafya olarak çok stratejik bir konumda  olan Ülkemizin  dünya ülkeleri arasında söz sahibi olması dünya barışı için çok önemli.  Ülkemiz büyük ekonomiye sahip ülkeler konumuna gelmek istiyorsa Hidrojen  enerjisi ve Bor hamlesinde asla geç kalmamalı.  Türkiye  üzerinde oynanan  oyunların temelinde BOR olduğunu düşünüyorum. Bizim olan kaynaklarımıza bugüne kadar olduğu gibi  bedava el koymasınlar .  Türkiye'nin gelişmesini engellemek bugüne kadar olduğu gibi hiç bir şey yapmamaktır. Başkalarına suç bulmayacağız. Çalışacak çaba göstereceğiz. 
Boş hamasetleri bırakıp Beyin gücümüzü bilim ve teknolojiye aktarıldığı ve bilimin ve teknolojinin ülkemiz insanlarını refahı ve gelişmişliği için kullanılabilen güçlü bir Türkiye dileğiyle .

BERKAN KOZAN - BANDIRMA 14-10 -2017

*1 : Yüce kutsal kitabımız Kur'an da bile aklımızı kullanmamızı emrediyor .
Elmalılı (sadeleştirilmiş)Meali: Akıllarını  güzelce kullanmayanları Allah pislik içinde bırakır!(Yunus Suresi 100)

*2 Know How . Bir şeyi yapabilme bilgisi