Bandırmalı Başkanlar Bakar Bakar Gider

 Bandırmalı Başkanlar Bakar Bakar Gider..Acımasız Zaman da Hızla Akar Gider..

Arkadaşlarla zaman zaman uzun yürüyüşler yapıyoruz sağlığa çok faydalıymış!. Bilmiyorum zehir mi soluyoruz oksijen mi artık kısmet !

Geçtiğimiz hafta sonu uzun süredir uzaktan baktığımız Bandırma – Erdek  liman yolu mevkiinde bulunan eski çamlık arazisine  gittik. Ne muhteşem bir manzara. Doğrusu Bandırma'da doğdum büyüdüm yaşlanıyoruz  nasıl farkında olmadım? Bandırmalıların tamamı da muhtemelen bu güzelliğin farkında ama nimetlerinin değil  diye düşündüm..Hemen arkada asit fabrikasının bacası nasıl da masum ama hınzırca bekliyor!

Nitekim görevden re'sen alınan eski Büyükşehir Başkanı Edip Uğur  burası için uluslararası mimarlara açık yarışma açtı. diye biliyorum hatta sosyal medya ayağa kalkmıştı yandaş haber siteleri yüzyılın projesi yalakalığını paylaştılar. Sonra foss!. Çuvallarla para ödendiğini söylüyorlar sadece çizimlerine, günahı başına !. Ama ne gelen var ne giden . Bandırma'nın markasal yeri olacak alan mezbelelik.

Bandırma'ya   manzaraya bakıp muhabbet ederken arkadaşım "gün geçtikçe kan kaybeden bu eski çamlığa neden rekreasyon alanı yapılmıyor" dedi.

Bu alan çoğu Bandırma'lının  bildiği gibi manzarasıyla geniş alanıyla güzel biryer Bandırma gibi yeşil alan fakirliği çektiği kentimizde böyle atıl duran yerin halkımızın piknik yapıp çayını yudumlayıp sosyal ortam olarak kullanılacak bir yer yapılmalıydı. Fuar alanı olacaksa o da olsun yer var.

Ama asıl kaçan tren çok başka.  Şimdiki limanın olduğu yer sanayi limanı olacağına turizm limanı olsaydı o bölge yaşam alanı park olarak  açılsaydı yürüyüş yolları kafeteryalar ,yürüş yolları spor sahaları...

Yahu ne kadar kötü yönetildik hiç farkında olmadık geçti geçiyor seneler.

İzmir’in Gelibolu’nun marinası gibi yapılsaydı mesela ,Bandırma bambaşka kent olabilirdi  .Bandırmanın en güzel körfezine kimyasal fabrikalar ve sanayi limanı yapılmış. Bunlar zamanında çorak verimsiz sanayi organizelere kaydırılsaymış  Bandırma şimdi bu kadar kirlenmeyecek insanlarımız masmavi deniziyle rahat bir nefes almış olacaktı.

Eski askeri çamlık Bandırma için kullanılması gereken bir yer. Başı boş bırakılmayacak. Balıkesir yıldızsız hilali  ile şaibeli Çamlık  tepeyle batağa gömüldüyse biz adam gibi yapacağız. Bir an önce Bandırma’mıza kazandırılmasını sağlayacağız. " Zaman Hızla Akar gider  Bandırmalı Başkanlar Bakar Gider" Tekerlemesini  ortadan kaldıracak hafızalardan sileceğiz. 

Bandırma’mız her geçen gün büyüyen bir şehir olacak. Yeşil alanların içinde yürüyen koşan eğlenen  halk için  bu lüks değil bir ihtiyaç,zamlarla boğuşan halkımıza  uygun zaman geçireceği stres atıp sosyal olarak gelişeceği alanlar ..

BERKAN KOZAN/BANDIRMA/15-09-2019