Etimatik gururu

ETİMATİK  GURURU

 

Evet gururluyum. Küresel firmaların onca baskısı haksız rekabeti ve sinsice gözden düşürme medya çalışmaları olsa da ürünümüz tuttu.

Evet ürünümüz diyorum. Ben Etibor'da taşaronda çalışan bir emekçiyim. Eğitimimi  plastik teknolojileri üzerine yaptığım için doğal olarak çevre hassasiyetleri konusu adeta tek ilgi alanım oldu diyebilirim.Yıllardır Bandırma çöplüğüne baka baka işime gider gelirim, içim sızlar. Oysa geri dönüşümde dünya bu işleri çoktan çözmüş artı çöpü kendisine gelir hanesi yapmış bile der hayıflanırım bu köşeden yetkili büyüklerime  sadece sorunu deşmek değil çözümler adına elimden geldiğince dile getiririm.

Bizde yapacağız ama ne zaman? Neden bizde işler uzun zamana yayılıyor?

Eğitimimle  ilgili bir dalda emeğimi değerlendirecek bir alanla  henüz buluşamadım. Eti Maden İşletmelerinde mesaim arıtma tesisi . Bu nedenle yaklaşık 4 yıldan bu yana gözlemlerim  bor madeni nin kullanıldığı alanlarla ilgili  oldu. Evlerimizde ortak kullandığımız tek bir temizlik aracı var.

Deterjan.

Eti Maden Müdürlüğü  ürettiği bu  bor katkılı deterjandan  bizler çalışanlar olarak hepimize dağıttı. Bu arada bazı hastanelere de verdiklerini biliyorum.

 Bu deterjanı evde  kullandım. Ben kendim  bizzat denedim . Annemle  sonuçlara birlikte baktık.   Gayet güzel temizliyor. Yüksek randımanla  Etkili olması bir yana , bor katkılı olması dolayısıyla çevre dostu doğal bir temizlik maddesi   olması , ülkemizin kendi kaynaklarından katma değer elde etmesi  dolayısıyla da ithal girdileri ikame eden bir ürün olmuş.

Ötesinde dar gelirli bizlere de ucuz  maliyetiyle de artı  güzellik olarak bu ürüne emek verenleri  yapanları tebrik ediyorum. Mükemmel iş nedeniyle emeği geçenlere şükran duydum.Üstelik bu ve buna benzer  ürün  çeşitliliği artırabilir, çok yüksek çeşitte  marketlerin raflarında yer alan  renkli ambalajlara baktığımda işin ne denli büyük ekonomik değeri olduğunu anlıyorum. Yüzlerce .. bulaşık temizliği için,yer temizliği ,banyo temizliği ve diş macunu da...

Üzüntüm %100 Yerli kaynaklarla üretilen Eti MATİK'den şuanda bir çok tüketicinin haberi yok.

 Küresel anlamda artık bir dünya markası olan Bor üretimide yapan Bandırma  ulaşım bağlantılarıyla stratejik bir kent. Diğer temizlik ürün çeşitleri Bandırma'da üretilmesini ülkemi her şeye rağmen seven bir emekçi olarak ve Bandırma sevdalısı olarak isterim.

*

Deterjan olayı aslında küçük bir ayrıntı. Daha binlerce üretilecek ürün var !..Hani insanın aklından geçmiyor değil. Böylesine kıymetli  ve bizde bol olan nice değerlerimiz var da bugüne kadar neden değerlendirilmeden yıllar geçiyor. Hani suçu  klasik muhabbet dış güçlere falan atmayacağım . Suç bizde biliyorum. Girşimcilik ruhumuzun nasıl kısıtlandığını az çok biliyorum. Sebepte sonuçta bize ait,biz kendimiz bunları çok daha önce başarmalıydık. Tek hayıflandığım bu. Ve çok geç kalmış sayılmayız.  Yeter ki bir yürekli çıksın cesurca yürüsün.Ve bu yürekli insanlar siyasetin kirli mecraları için harcanmasın. 

*

Yazımı Onkoloji Uzmanı olan Prof.Dr. Erkan Topuz'un yaptığı bir söyleyişinden bahsetmek istiyorum "Yediklerimiz,giysilerimiz,ev ve iş yerlerin de farkında olmadan yavaş yavaş zehirleniyoruz. Ve günümüzde bu sebeplerinden dolayı Astım ve alerjik hastalıklar hat safhaya ulaşmıştır. Cilt kanseri, Koah akciğer kanserleri ileri düzeye maruz kalacağımız hastalık türlerindendir. Eti Bor temizlik maddelerini sağlıklı yaşayabilmemiz için siz değerli dostlarıma tavsiye ederim".

BERKAN KOZAN *BANDIRMA GERÇEK 27-10-2015 BANDIRMA