Balcı Çamlığı ve Bandırma'nın İmarcıları

 

Balcı Çamlığı ve Bandırma'nın İmarcıları

Yıllarda beridir atıl ve bakımsız bir durumda bekleyen General Balcı Çamlığı oılarak bilinen yeşil alan bildiğiniz gibi Bandırma Belediyesine devredildi.

Gittim gördüm ve kentimiz adına geç kalmış bu hizmeti gerçekleştirenlere şükran duydum.

**

Bir Çevre Teknikeri olarak inşaat işlerinden anlamam ama çevre açısından yarattığı olumsuzluklar herkes gibi beni de çok üzüyor.

Bandırma maalesef  on yıllardır yanlış imar politikaları nedeniyle çok çirkin bir beton şehri oldu.
İşin ilginç yanı bu yanlış yapılaşmayı eleştirerek yönetime gelen yerel iktidarımızda aynı yanlışları sürdürmeye devam ediyor.

Eski Bandırma Fotoğraflarında ki Bandırma'yı katletmesek yapılaşmayı dışardakli boş alanlara kaydırabilseydik bugün Bandırma çoktan dünya kenti olmuştu. Ama İmarcılar bu işlere karar verenler kenti katlettiler.
Bunu yaşayarak görmek te çok üzücü. Hala aynı anlayış. .4 Katlı eski binalar yıkılıp yerine 7 kat 8 kat çıkılıyor.  Paşamescit ,Çınarlı mahallelerini gözlüyorum içim sızlıyor..kentsel değişime giderken skandal yapılaşma izinleriyle adeta katledilirken  Bandırma Belediyesi İmar Komisyonunda ne iktidar ne muhalefet kanadından hiç bir hassasiyet gösterilmiyor. 
Demek ki oralar da  kapalı kapılar arkasında çok ilginç bir işbirliği ve konsensüs var!. Bu durum Bandırmalıların gözünden kaçmıyor. Ama herkes karnından konuşmaktan başka bir şey de yapamıyor.  Bitişik nizam yüksek beton yapılar otopark yok son kalan yeşil arsalar inşaata dahil ediliyor bu aktliama dur diyen bir sivil örgüt yok. Afferin bize.

Durum bundan ibaret.
Ama iyi şeylerde oluyor .Nitekim General Balcı Çamlığı sanki belediyenin günah çıkarma yerİ gibi  bir çalışma oldu.
Üst kullanım haklarının belli bir süre belediyeye devredilmesinden sonra alan nasıl olmuş diye merak ettiğim Balcı Çamlığında ki çalışmaları izlemek için üşenmedim gittim  gördüm.  Girişteki güvenlik noktası ile öncelikle ziyaretçilerin güvenliği düşünülen çamlık alanımız gerçekten mükemmel bir park olmuş. 
Kum zeminli çocuk parkı, spor alanı yeni açılan yürüyüş yolları ; akşam yürüyüşleri için yollar ışıklandırılmış, bisiklet parkuru, tenis kortu ve voleybol sahası tenis ,çim zeminli futbol sahası ile doğal yapısına uygun daha  önce kullanılmayan alanların değerlendirilmesiyle doğal sağlıklı halkımız yararlanması için güzel bir ağaçlı yeşil  alan olmuş. 
Hayat şartlarından zamlardan bunalmış vatandaşlarımıza ücretsiz   görselliğiyle sevimli  rahatlatan bir alana kavuşturan belediyemizi tebrik ediyorum 

**
İnsan doğası gereği ağaçla, yeşille,toprakta,doğadaki canlılarla  daha çok bir arada olmalı. Zor yaşam şartlarıyla boğuşan halkımızın bir nebze kendini özgür hissedebileceği böylesine alanlar  mucize gibi. 
Kentimizin havası doğalgaza rağmen düzelmedi. İnanılmaz yüksek bir toz oranı içeren bir havamız var.  En azından burada  temiz havayı soluma şansıyla bir  insani bir ihtiyaç karşılanmış olacak. 

**
Bandırma belediyesinin KapalıPazar Yeri ve yaşam alanı olarak  güzel bir projeyi başararak halkımızın kullanımna sunmasını bazılarımız dudak büküp önemsemiyor.
Ben aynı kanıda değilim . Ortak yaşam kültürümüze de yapacağı katkılar ilerki yıllarda çok daha net gözükecektir ki mahalle aralarında kurulan pazarlar biliyorsunuz bir iki yıl sonra kaldırılacak. Eğer küçük üreticilerin köyden gelen ayşe teyzem kendiürettiği  domatesini, Fatma teyzem peynirini  satmak için engellenmezse çok daha güzel olacak. Böyle toplumsal fayda üretecek güzel projelerin devamını diliyorum.
Elbette bu sıkışıklıkta  çoğu kez yazılarımda önerdiğim gibi  kapalı pazar yerinin çatılarının dahi  GÜNEŞ enerjisiyle elektrik üretilmesi için  özel sektöre de örnek olması gerektiğidir. Muhtemelen ileriki günlerde gündeme gelecektir. Bu büyük alanın boş beklemesi kayıptır.  Çatılara konulacak güneş panelleriyle pazar yerinin elektriği karşılanır fazlasında elektrik şebekesine satılıp belediyeye gelir sağlanır bunun için Güney Marmara Kalkınma ajansından destek sağlanabileceği ,geri dönüşümü kısa süreli verimli bir yatırım olur diye düşünüyorum.. 

**
Yeri gelmişken ; Bir dönem otel , pavyon,dekanlık kullanılan  tarihi Gar binasının  30 yıllığına Baştaş firmasına üst kullanım hakkını verilerek  restore ettirilip yeniden hayata geçirilmesi tercihini  kınıyorum ve yerel yönetimimizin bir ayıbı olarak tarihe geçtiğini kaydediyorum.Bu tercihin arkasında büyük meblağ tutan restorasyon masraflarından kaynaklandığına dair  Mazeret üretebilirsiniz ama tüm kent arkanızdayken Bandırma nı kültürel hayatı için çok önemli bir boşluğu kapatacak KENT MÜZESİ eski deyişle etnoğrafya müzesi için mükemmel bir yerdi. Bandırma nın kültürel kimliği adına büyük kazanç olacaktı. Bakın eski evler yıkılıyor pek çok kıymetli tarihi değerler çöpe gidiyor.Bugün çoğu küçük kasabada bile kent müzeleri var ve çok hızlı değişen dünyamızda geçmişin değerleri oralardasaklanarak geleceğe miras bırakılıyor. Ne yazık böyle bir anlayış ve kaygısızlık üzücü bir durum.

Bandırma'da Kurtuluş Savaşı döneminden beri askeri depolama alanı olarak kullanılan arazinin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesinin ardından alana  hala ne demek olduğunu kimsenin anlayamadığı tematik park yapımı için harekete geçildiği haberlerini  okuyunca  sevindim. Yine diğer yerler gibi yıllardır çirkin bir görüntüde boş boş bekleyen  atıl halde duran  bu alanın PARK adı altında  düzenlenmesi  sevindirici bir durum. Arkasında rant varmış  birilerine peşkeş çekilecek  işler olacakmış planı projesi hazır yalandan yarışma yapacaklarmışl dedikoduları beni ilgilendirmiyor.  Sonuç olarak  Bandırma ve Bandırmalılar olarak bilinçli bir kentiz. Duyarlıyız. Yanlış işler  burada sökmez diye düşünüyorum ve herkesin bu projenin bir an önce devreye girmesi ve çalışmaların başlatılması için engel değil destek vermeye çağırıyorum. 
Bandırma'nın eksiği olan yeşillik alanların,spor alanların tarihi ve doğasına uygun yapılarla Bandırma halkına kazandırılmasını istiyoruz ve bu iş halktan yetki almış yöneticilerimizin işi.  

Günahları da onlara olacak sevapları da.

?Elmalı Hamdi Yazır (sadeleştirilmiş) meali : Sizi, yerden O meydana getirdi, yeryüzünde yerleşme ve imar etme gücünü size O verdi;(Hud suresi 61)

Berkan Kozan -Bandırma 07-12-2016