İnciri ve Zeytini Düşün ! Tin Suresi (1)

Zeytin ağacının lanetinden korkun..  Nedir bu zeytin ağacı düşmanlığı. Ne yaptı bu zeytin ağacı düşman oldunuz katlettiniz katlediyorsunuz..Bin yıllardır yaratıcının insanlığa bahşettiği binbir deva ürün veren mübarek ağaca böyle hainlik..Yapmayın etmeyin üzülürsünüz.

Bin yılların kadim milletlerinin emanetinde bugüne kadar gelen ağaçları  yüzlerce yıllık iyiliği  ve güzelliği bir anda mahvetmek. Niye bir avuç para için.Batının  kendisi için gereken ağır sanayi ve kimyasal vahşet için  niçin  neden biz zeytinliklerimizi feda edelim.

Oysa zeytinle ilgilenseydiniz daha çok ar- ge yapsaydınız o da size para verirdi daha çok verirdi..dahası sağlık da verirdi, mutluluk da ... 'Bilim adamları zeytinde, sağlık veren ve hayatı uzatan eşsiz bir molekül buldu, Oleuropein. Bu polifenol, kötü olarak adlandırılmış kolesterolü ve kan basıncını düşürebilir, kanseri önleyebilir, hücreleri oksidatif hasarlanmadan koruyabilir ve beyinin kavrayabilme gücünü korumasına yardım eder '(kaynak: zeytinistasyonu) Oysa  kirli bacalı kanser saçan ağır sanayi ne verecek?

Güney Marmara kıyıları değil bu projelerin yeri.  Kanserle mücadele eden zeytini kes yerine kanser yapan ağır sanayi getir akıl olacak iş değil. Bandırma'ya kurulması düşünülen ağır kimya sanayisi için acaba kaç zeytin ağacı katledilecek ?Kesilmese de nasıl kendi kendine intihar edecek.

Üretim istihdam istiyorsanız buyurun tarım ve tarım alanında kümelenmiş sanayi yapın  Bölgemizde bulunan tarım ve hayvancılık alanında daha çok yararlanabiliriz bunu en güzel örnekleri Hollanda Konya ovası kadar alanı olan Hollandanın tarım ve hayvancılık ihracatı 90 milyar dolar   Cumhuriyet sonrası ülkemizde tarımın en önemli faaliyet alanlarından biri olan zeytincilik Atatürk'ün zeytinciliğe gereken öneminin verilmesine yönelik direktifleriyle zeytincilik seferberliği başlatıldı bu kapsamda 1937 yılında Bornava Zeytincilik Araştırma Enstitüsü kuruldu  İncir Araştırma Enstitüsüde 1938yılında Atatürk'ün talimatı ile Aydın'da İncir ıslah istasyonu Müdürlüğü adıyla kuruldu (kaynak: zmo.org.tr) Bu bilgileri niye yazıyorum ileriyi güzelce gören Ataürk'ün talimatlarıyla kurulan enstitüler tarımın şimdi ve gelecek için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Biz ise bu güzel coğrafyada zehir soluyan fanusun içine tıkalı kalıyoruz ve hala kirli bacalı çevre katliamına sebep olacak sanayi için uğraşıyoruz Mühim olan dağı görmek değil dağın arkasını görmek geleceğe Nasıl bir miras bırakacağız  onu düşünmek lazım

*- Muhammed Esed Meali  "İnciri ve zeytini düşün,(TİN(incir) Süresi 1)"