Bandırma Kaldırımları

 

 

Bandırma Kaldırımları üzerine kısa notlar almıştım.

Birinci notumda şunu yazmışım. 

Kaldırım Aranıyor.  

*

Bandırma'da kaldırım arıyorum. Bulamıyorum.  İroni falan yaptığım yok şu an inşaatı sürmekte olan Cumartesi pazarından yukarıya doğru TOKİ 'ye doğru yürüyorum.
Ve caddede yürüyorum. Buralar varoş değil.
Hani il olmak falan istiyoruz ya. Bu kenti daha yaşanabilir kılmak çok zor değil aslında. Evet her şey parayla tabi ama..İnsana saygı kriterlerimizde de  sıkıntı var. 
*
Sevgili başkanımız Dursun Mirza halkçıdır halkın içinden gelmişiti uzun süre esnaflık yapmıştır Bandırma'yı en iyi bilen o' dur sanıyorum. 
Ve başkandan Bandırma'yı kaldırımlamasını istiyorum. Öyle dar ve  iş olsun diye yapılanları değil. Batı standartlarında araca az yaya daha çok alan veren kaldırımlar.
Yap bunu başkan tarihe geç .Güne değil geleceğe bak. Bisiklet yolu yap araçlara değil yayalara önem ver..Toplu taşımacılık işi sıkıntılı bir durum ama sağlıklı yollarla işimize gidelim gelelim. Üç adımlık yol için uyduruk otobüslerde tıkış tıkış  gaz yutmayalım. Hatta bakıyorum hızla sokaklar parkeleştiriliyor asfaltlanıyor  o konuda sıkıntı yok ama bakıyorum yeni yapılan yerlerde de kaldırımlar lütfen birazda kaldırım yapalım zihniyetiyle yapılıyor.  Aslında önce kaldırımı geniş tutmalı. Muhalefet meclis üyeleri bu konuda mecliste bir kelime bile söyleyemediler. Çünkü halkın sıkıntısını bilmiyorlar.  Başkanın  Avrupa seyahatlerinde  çekilmiş  fotağrafları  var. İnternette izledim. Fotoğraflarda  konu kardeş şehirlerdi ama benim dikkatimi kaldırımlar çekti. Batıda  kentlerin kaldırımları yoldan yüksek değil.
 Bandırma'ya baktığımda  ise merkez de bile  kaldırımlar yayaların özgürce yürümesi için  yetersiz .  Recep Eraydın'ı anmak lazım kısa döneminde modern kaldırımlar yapmak ona nasip oldu. Ama yetersizdi nitekim devamında zor giden bir süreç var. Tabi yılların geç kalmış birikimi. Alt yapı için kurumlar arası sıkıntılar siyasi çekişmeler bunlar hep olumsuz luk . Yiğidin hakkı yiğide vermek lazım Başkan hakketen iyi niyetli görüyorum ama sanırım aklını çeliyorlar. Kaldırım gereksizdir diyen varmıdır acep.. Ve  bakıyorum varoşlarda   kenar mahalleler de  durum hiç iyi değil . 
Ülkemizde ve Bandırma'mızda kaldırımlar gerçekten "kayıp" durumda. 
Yok ! 
Kaldırımlı sokaklarda  park etmesin diye tuzak dolu . Tuzak olmasa işgal edilmiş. Yok yok mutlaka pilot çalışma yapmak gerekli. Çok para tutmaz bu işler ama gerekli.  Kaldırım adı altında yapılan yan yana dizilmiş taşlar, bırakın engelli ve yaşlı vatandaşlarımız için uygun şartları taşımayı, normal vatandaşların bile doğru düzgün yürümesine imkan vermiyor şimdi. 
Halbuki kaldırımlar estetik ve işlevsellik açısından çok önemli olduğu gibi fayda maliyet olarak bir şehire yapılabilecek en ucuz yatırım ve  önemsenmeli.. 
Yerleşim merkezlerinde, kente özgün ve yaygın yaya kaldırım ağının bulunması, en temel  hak. Artık aşalım bu kısır döngüyü. 

*
kaldırımlarım vardı
kimler aldı
mutlu sokaklar vardı
kimbilir nerde kaldı
*
Kaldırımlar bizim  belediyenin yaptığı gibi iki adet kilit taşı genişliğinde yapılacaksa hiç yapılmasın.  Belediyeler kaldırım yapmak için topladıkları onca vergi ile senelerdir bizi kazıklıyor.  Kaldırsınlar kaldırımları, hem yollar da genişler, sürücüler de yayalarda mutlu mesut seyir edebilirler.  Avrupa'da bi kaldırımlar var yemin ediyorum kaldırım mühendisliği diye dalga geçtiğimiz ironiyi hadi nazikçe söyleyeyim  bir yerlerimize yama yaparlar!. .Danimarka'da alttan ısıtmalı kaldırım varmış. Komunizm geçirmiş ülkelerde  slav ülkelerinde  kaldırım sorunu yok  4 şerit yol kadar geniş. Geçenlerde fabrika servisinden indik Kurtuluşun yeni yapılmış ama  yazık çok yazık daracık kaldırımlar  yerine yoldan yürüyoruz bir de baktık nasılsa oraya kadar çıkmış limandaki gemilerde çalıştığı belli olan  turistler dapdaracık kaldırımda tek sıra yürüyorlar.  Nasıl oluyorsa  çift şeritli yoldan da bayağı  araba geçiyor.
 Kendi aramızda gülümsedik  geçtik,  yolda yürümeye devam ettik. Arada bir geriye de baktık. Hala tek sıra yürüyorlardı. Onlar mı salak bizmi akıllıyız bilemedim.

 

Berkan Kozan - 06.07.2015 - Bandırma