Bandırma'da Topal Çoban !Çatal Yapar Çatal Satar..!

Karlar düşer.. Düşer düşer ağlarım.
Düşer düşer kalkarım...
Eti Maden'de mesaimi bitirdim, şarkıyı mırıldanarak  aşağıya doğru yayan yürüyorum. Yanlış olmasın spor olsun diye yürüyorum.Afet günleri yerinden kıpırdayamayan HalkOtobüsleri ! çalışıyor!.Sıkıntı yok. Yerlerde afetten arta kalan kar birikintileri.
*
Bandırma ve çevresinde aşırı kar ve tipi yağışları yüzünden 4-5 gün çile yaşadık.
Olabilir doğa bu arasıra kendini hatırlatacak. Hepimiz evimizde kalakaldık mı? Kaldık. Sarıldık sosyal medyaya. Herkes sanki ilk kez kar görmüş gibi her yere kar etiketlemekle meşgul oldu. Sosyal medyanın özeti şu.
 Vatandaş kendi çabalarıyla kar esaretinden kurtulmaya çalışırken büyük şehir ve küçükşehir Başkan'ları fotoğraf çektirme derdindelere düşmüş.
Bakıyorum şöyle sayın Büyükşehir Başkanı esaretin 2. günü geldi medyayı toplattırdı merak etmeyin endişelenmeyin tüm gücümüzle buradayız diyeceğim özetle yandaş medyalarda yayınlandı. Allahtan yağmur yolları açtı biraz bakkala ekmek geldi.
Palas kahve'de çay içmeye gidiyordum. Baktım Büyükşehir çalışıyor. Cumhuriyet meydanında bir logar açıyordu emekçi kardeşlerim.Dönüşte baktım kamyon orada evet bir logar açılmış daha onlarcası var kimseler yok. Ertesi gün baktım yine oralardalar.
Bu değil! Kriz masası olmadan organize edilmeden verim alamazsın. 
 Baktım  bir başkanım Bandırma'ya gelirken 5 saat yolda kalmış  araç iterken resimler. Gerek yok ki Balııkesir'de kalsa daha iyi. Bir diğer başkanım küreğiyle emekçilere destek veriyor  fotoğrafları sosyal medyadan gözlemliyorum.
Hoş güzel şeyler bunlar elbette ama.
*
Kriz masamız nerede?
Allah korusun uzun soluklu bir afet şartlarına girsek halimiz ne olacak !.
Güven alamadık maalesef. Hazırlıklı değilizin mührü vuruldu. Büyükşehir Belediyesinin kurmak zorunda olduğu  kriz masası nerede.Ya da bu görev başkasının mı ? Doğrusu bilmiyoruz belirsizlik var . Ne zaman toplanacak kim toplayacak kimler kamu sivil görevlileri organize edecek ?

Kriz masası acil dinamikleştirilmeli.
Bakın deprem kuşağında yaşıyoruz ve geçmişimizde hemen yakın komşu ilçelerimizde  epey acılar yaşadık ve merak ediyorum Büyükşehir belediyesinin ve Bandırma Belediyesinin Allah muhafaza büyük bir depremde nasıl bir kriz masası oluşturacak?
 Nasıl tedbirler alınacak? Nerden başlayacak ? Vallahi endişeliyiz. Gerçekten hazırmıyız.  Bandırmalıların merak ettiği bir konu bu.
Sadece naylon poşetler depoda bekliyor denmesin Allah rızası için.
Var mı somut bir önlem tedbir  bir hazırlık ?
*
Metropol şehirlerden kaçmak için insanlar çare ararken  Bandırma şehrimizi kaçılası değil yaşanılası bir şehir yapmalıyız .
Ama bütçesi budanmış bir yerel yönetimden bakıyorum insanlar hizmette  hizmet istiyor. Araçları alınmış çalışanları transfer edilmiş Başkan Dursun küreğin başında kürek sallıyor. Yani..bu değil..

Hizmet birimleri acilen tek yetkili tek sorumlu sisteme sokulmalı .

Böyle çift başlılıkla bir arpa boyu yol alamayız.
Aklıma bir tekerleme geldi. Uyarladım.
Bandırma'da topal çoban! çatal yapar,çatal satar
Bilmem parası var mı da hem çatal hem  sapan yapar hem de satar

BERKAN KOZAN - BANDIRMA GERÇEK 14-01-2016