Bor Pili Neden Önemli

Sanayi devriminden dijital üretim devrimine geçtiğimiz bu zamanlarda Türkiye coğrafyasında yaşayan bir kişi olarak elimizdeki imkanları ne kadar değerlendiriyoruz diye düşünüyorum. Ve üzülüyorum.
Sosyal medyada ve internette ilgi alanım olan Bor madeni ve türevleriyle ilgili  olarak sürekli  araştırıyorum. Ve inanılmaz buluşlar var görüyorum  hayıflanıyorum. Bu elimizdeki inanlımaz  madeni  yeterince değerlendiremiyoruz  ve bu gerçeğinde farkındayız. İşte acıtan durum bu. Hem farkındayız hem bir şey yapamıyoruz. Sanki birileri elimizi kolumuzu bağlamış.
 
 
*
Osmangazi Üniversitesi  Öğretim Görevlisi Doç.Dr.Suat Pat'ın yeni projelerinden olan bor madeni içeren  pilin gelecekte özellikle teknolojik aletlerin kullanımını ile ilgili olarak  bugün yaşanan sıkıntılara son vereceğini müjdeledi. İlgili haberi okurken Dünyanın ve teknolojinin hızla değiştiği ve  küresel  teknoloji şirketylerinde  büyük bir mücadele'nin hüküm sürdüğü bu yarışta biz Türkiye olarak var olabilmemiz için büyük şansımızın olduğunu anladım. Bu yarışta  geri kalmamak için ülke olarak çok akıllı stratejiler üretebilmeliyiz. Çünkü maden bizde teknoloji ve patent hakları onlarda.
 Gelişmiş ülkelerde, yeni hayata atılan, tam donanımlı eğitimli gençlere “smart rookies” deniliyor.  Bu gençler teknolojinin bütün olanaklarını kulanma potansiyeline sahip yabancı dil bilen aktif, yeniliğe açık iyi eğitim görmüş genç yaşta iş hayatına atılıp  teknolojik sektörlerde yer alan ya da kendi işlerini kurmuş oluyorlar gelişmiş ülkeler eğitim sistemini buna göre ayarlıyor ve destek oluyorlar devletler bu gençler'e sahip çıktığı için diğer ülkelerle rekabette öne geçiyorlar . Bizde smart rookies nesli hazır bekliyor. Potansiyel inanılmaz. Yani kelime anlamıyla "akıllı çaylaklar" olan bu zehir gibi potansiyelli enerji dolu gençler için devlet politikası gerekiyor. Pilot bölgelerde özel enstitüler kurularak özel sektör işbirliğinde dünya rekabetine ortak olma şansımız olabilir. Her şey bilimsel olacak. Hayallerle bir Türk dünyaya bedeldir hamaseti söylemleriyle sürü yetiştirilmeyecek bilimsel olanaklar sağlanacak başka yolu yok.
*
Bizim Altın nesil şimdi nerede? 
Gelecek için ,gelecek yaşamlar için  standartları yüksek olduğu  yaşamları  sağlamak için bir alt yapı oluşturmak çok  zor değil ?
2023 hedefi  her ne kadar iktidarın bir siyasi polemiği gibi algılansa da bana göre bunun karşılığı var. Olmalı. Bu siyasetin dışında algılanmalı bence. Gelecekte bu ülkenin yoksul insanları kitle elindeki değerleri değerlendirse çok daha mutlu yaşamlara sahip olabilir. Ama dediğim gibi siyasete kurban edilememsi gereken bir konu bu.
Ülkemizde toplum genelinde yaygın bir şekilde kabul görüyor izliyorum bu  geçişin hangi hızda ve hangi alt yapıyla 
başarılması gerektiği tek soru işareti..  Bunun için gerekli tüm donanıma sahip miyiz? Gelişmiş ülkeler beyin göçü için mücadele verirken biz gençlerimizi kökeni yabancı küresel emperyalist şirketlere neden kaptırıyoruz. Göz göre göre buna neden izin veriliyor. Gençlerimizi  hangi alt yapıyla yetiştirmemiz gerekiyor ve yetiştirdiğimiz gençleri elimizde nasıl tutacağız bunu bileceksiniz. Gençlere cazip   iş olanakları nasıl sağlayacağız bunu düşüneceksiniz. Siz kimsiniz? Siz devletin bu konuda görevlendirdiği yetkili kişilersiniz sizlere sesleniyorum . Herkes durduğu bulunduğu yerde her ne işle görevlendirildiyse ve işini iyi yaptığı taktirde yukarda bahsettiğim konular kendiliğinden gerçekleşecektir zaten .
Yani diyeceğim kurumsal olarak devlette bu işler için görevlendirilmiş kitle var. Onlar bu işi çözecek. Herkes işini yapacak .Türkiyede eğer bir idealist yatırımcı Bor'la ilgili bir girişimde bulunuyorsa elinden tutulacak kösteklenmeyecek rutin bürokratik işlemlerin gayya kuyularında canından bezdirilmeyecek. Neden yazıyorum bunları. Çünkü duyumlarımız bu ve yazık diyorum. Bu ülkenin insanı görevini yaparken ister siyasi nedenlerle olsun ister hazımsızlık olsun  bu kadar ülkesine karşı olmamalı. 
*
Burada dijital  bilişim teknoloji  ile ilgili sanayinin önemini anlatmama gerek yok. Yapılacak iş örneğin Balıkesir'de Bandırma'da uygun yerler var .Sanayi bölgeleri planları oluşturuluyor. Buyrun devletimiz bu lalanlarda Bor la ilgili yatırım yapacak yerli olsun yabancı ortaklı olsun tüm girişimler destek versin. Destek lafla değil krediyle bedava arsa ,alt yapı üst yapı vereilebilecek tüm olanaklar kullanılsıın. Ne kaybederiz hiç. Oysa çok şey kazanırız gelecek adına.
Yeni istihdam fırsatları böyle olur. Ağır kimya ve metal sanayiye neden kafayı takmış bu yatıorımcılar anlayabilmiş değilim.  Alın size istihdam fırsatı 'akıllı piller'. Hammaddesi Bor. Bizde bolca dünyaya  yetecek kadar var. Talep tüm dünya üret üretebildiğince alıcı garantili. Teknolojinin her alanında yüzlerce ürün var üretilmesi gereken çuvallar dolusu dövizle satın aldığımız binlerce ürün.  Batarya teknolojisi. Akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarların tek zayıf noktası pil tüketimi bunun için küresel şirketler deli gibi araştırma geliştirme yapıyor.  Çünkü şu an için mesela  bunda para var . O zaman buna odaklanacağız yarın bir başkasına.
*
Yazımın başında değindiğim gibi Bor madenimiz bizim için önemli bir şans.  Bor pilleri yeni bir uygulama alanı değil aslında NASA kullanıyor üretiyor uzun süredir. İş bu teknolojiyi  dünya geneline satacak ticari ürünlere çevirme becerisini bu ülkede gerçekleştirmek..  Bor pilleri bu çalışmalar başarıya ulaşırsa ülkemiz ve genç neslimizin geleceği  için büyük bir katkısı olacak. Dünya'da 2,5 "kentilyon byte"  veri üretiliyor ve bu rakam giderek artış gösteriyor veri iletiminde ve depolanmasında bor teknolojilerinde araştırılması gerekiyor. Beyin gücümüzün bilim ve teknolojiye aktarıldığı güçlü bir Türkiye dileğiyle.