Emeğimizi sömürmek yetmedi sıra hayallerimizde mi?

SÖMÜRÜLEN HAYALLER :
Amigdala'ya darbe.
Amigdala:(her hangi bir kişinin ruh halini, kızgın mı üzüntülü mü , öfkeli mi olup olmadığını sadece yüzüne bakarak ta  anlayabilirsiniz. Birinin ruh halini sadece yüzüne bakarak algılamamızı sağlayan beyinimizde ki duyguların merkezi) ve bunca darbeden sonra Amigdalamız çöker.

**
Taşeron sistemine dair hükümetin vaat ettiği  ve sözde çözümler medyada yer aldıkça büyük bir kandırılmışlık hissiyatındayım.
Gerçekten taşeron sistemi çalışanlar üzerinde adeta bir kabus gibi. Taşeron çalışanlar emeğinin hakkını alamıyor. Bu gerçek. Ve çalışanlar üzerinden hiç çalışmadan geçinenler yani taşeronlar neden se gerekli oluyor ? Ve çalışanların  İş güvenceleri yok.
**
Halk dilinde"taşeron” denilen, ancak iş hukukunda “alt işverenlik” olarak adlandırılan olgu , uzun süredir bir sorun olarak tartışılmaya devam ediliyor. Kangren olmuş bu sorunu çözüm süreçleri hayal kırıklığı yapıyor. Ağızlara bir parmak bal çalınan bu taşeron konusuyla taşeron  kadro sevinci Yeni Maliye Bakanı Naci  Ağbal'ın açıklamasıyla  sadece bir günlük oldu.   Emeğin haksız sömürüsü devam etmemeli. Taşeron işçi özel bir  ihale sektörü oluşturmuş durumda. Alınan ihalelerle ilgili olarak  konudan bihaber şirketler ihaleler alarak sadece şirket cirolarını yükseltme derdinde. İşçinin derdi  hayatta kalmak onların derdi  işçileri sırtından elde ettikleri  cirolardan dolaylı gelirler elde etmek.  Haliyle onların derdi rant. Taşeron işçinin tek önemli kazanımı olabilir aracı  şirketin devre dışı kalması.
**
Taşeron şirketleri aradan çıkarılıp taşeron işçilerle sözleşmeyi devletin kendisinin yapmalırdır.
Böylece işçiler artık devletin sorumluluğu altında olur. Randıman dan korkuluyor grevlerden korkuluyor sendikalşmadan korkuluyor. Ya bu kadar korkacak ne var. Verirsin emeğin hakkını hukukunu olur biter. O zaman mızıkçılık yapanın kafasına biz kendimiz vururuz. Bu işler yeni keşfedilmedi ya!.
Kadro sözü tutulsun. Emekçileri kandırmayın. Buna gerek yok. Memur özelliği taşıyanlar memur, bedenen çalışanlar 4-D işçisi yapılsın.
Bu çıkarılmak istenen VE adına kadro demek mümkün olmayan uygulamalarda  çok geç olmadan  değişiklik yapılsın. Çalışanların sorunlarını ve mağduriyetlerine  son verecek,istismarı önleyecek güzel bir düzenleme yapılsın. Evet bir düzenleme yapılacak . Haberler var ama. Acaba neresine neşter vuralacak sorunların? Artık taşeron sorunu tamamen çözüme kavuşturulmalı. İktidar kim olursa olsun ya vaatler yerine getirilsin Ya söylediğinizi yapın yada söz vermeyip  emekçileri  boş hayallerle avutmayın.
**
 Yazıma kutsal kitabımız Kur'an dan bir ayetin mealiyle  bitirmek istiyorum (SAFF SÜRESi 2-3) " Siz ey imana ermiş olanlar! Niçin bir türlü söylüyor, başka türlü yapıyorsunuz;" Yapmayacağınız  şeyi söylemeniz Allah nazarında en tiksinti verici şeydir!   (Muhammed Esed Meali )
 
BERKAN KOZAN -BANDIRMA GERÇEK