Kent Konseyi’nde Yürütme

 

Ramazan Bayram’ın ikinci günü İzmir’e gittim.Amacım 10 gün kafamı dinlemekti.

*

Tatile gittiğim günden beri Bandırma’dan hiç kopmadan sürekli internet ve telefonla kentimiz hakkında arkadaşlarımdan sürekli bilgi aldım. Bandırma’ya döneceğim gün sabahı gazetede birlikte çalıştığım basın emekçisi Necdet Mancılık kardeşimi telefonla aradım. Necdet “Ne haber? Ne var ne yok Bandırma’da” deyince o da bana “hacı abi bugün kent konseyinin seçimi var” dedi. Ben de sen de başkanlığa aday mısın dedim. “Yok abi Şerafettin Engüdar ile Ramazan Narin aday” dedi. Ben de Necdet’e "Şerafettin seçilir kardeşim" dedim. Necdet bana abi ben de yürütme kuruluna adayım deyince şaşkınlıktan ve heyecandan elimdeki nescafe fincanı elimden düştü !.

*

"Şaka yapmıyorsun herhâlde" dedim. “Yok abi harbiden yürütme kuruluna adayım” deyince niçin yürütme kurulu da onur veya danışma kurulu değil dedim. Telefonu kapattık. Çok üzüldüm. Tanıdığım bildiğim dürüstlüğüne inandığım bir kardeşimin hem de yürütme kuruluna aday olması beni şaşırttı. Yurdumuz insanı yürütmenin yasamanın ve yargının ne olduğunu yakından bilmekte !!!. Neyse Bandırma’ya döndüğümde tekrar Necdet kardeşimi aradığımda benim beklediğim sonuç meydana gelmiş. Başkanlığa Şerafettin kardeşimiz seçilmiş. Yürütmeye de -maalesef- Necdet kardeşim seçilmiş ! Üzüntüm bir kat daha arttı. Neyse ki teselli kaynağım şu oldu. Seçildiği kurumun yürütülecek bir şeyi olmadığını bildiğim için biraz içim rahatladı. Gerçi arabayı yürütmek, işi yürütmek, hatta İstanbul’da  gemiyi karadan yürütmek gibi olayları bildiğim için içim ferahlamıştı. Neyse içimden şunu mırıldandım. Eğer Necdet kardeşim Kent Konseyi denen kurumun bu "yürütme kurulu"nu   ismine yakışır gibi halkımızın algıladığı anlamda bir şekilde yapmazsa biz gazeteciler olarak bir daha ki seçimde yürütmenin başına böyle deneyimsiz, acemi ve işi bilmeyenlerin bir daha bu göreve seçilmemeleri için gazete köşelerinden “uyumayı çok seven halkımızı uyandırmayı  (sanki uyandırma servisiyiz) görev kabul edeceğiz.

*

Bu yürütme dene  işin de; demokratik ve yasalara uygun olarak nasıl yapılacağını bir bir toplumumuza anlatmayı gazetecilik görevi sayacağız.

  29 -07-2015 -Bandırma