"Şüphe yok ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır"

"Biz Bandırma Belediyesine hesap vermeyiz.

Biz Bandırma'da yaşayan vatandaşların isteklerini karşılarız"

Baski'nin son açıklaması bu. Açıklamanın içindeki santajı görebiliyormusunuz. Sanki burada işgalci palikarya yerel yönetimi var.Kamuyu ilgilendiren hizmetlerde siyasi çekişmelerin ve büyükşehir küçükşehir arasındaki çekişmelerin vatandaşa açıkça yaşama yansıyan anlayışı bu mu olamlıydı.

*

Son gündemde olan konu bildiğiniz gibi kış günü kazılan sokaklar caddelerimiz öylece bırakılarak ustun körü kapatılarak hem görsel kirlilik yapması hemde bu sokaklardan geçen vatandaşların mağdurieti hiç kimseyi ilgilendirmiyor.Bandırma'da görev yapan Büyükşehir hizmetlerine bakan birimlerin çok dikkatli seçilmesi gerek. Gerginliği üretmek için özel gayret gösterenlerde var anlaşılan. Birileri kavga sürsün çekişme sürsün vatandaş mağdur olsun derdinde.

*

Bakın bu işler sorun bile olacak işler değil. Yeter ki iyiniyet olsun. Kazı mı yapılacak ortaklaşa bu işler pekala sorunsuz çözülür ama ya niyet kötüyse..Okula giden çocuklarımız kazılan yerlerin civarlarından geçiyor servise binen var binmeyen var,başlarına bir şey gelirse sorumluluğu kim yükleyecek . Bu çocukların kış günü  başlarına bir şey gelir mi diye düşünen yok..Ya yaşlılar herkes genç değil kiüstünden atlayıp geçsin.

Sorun Büyükşehir belediyesi ve Bandırma Belediyesi arasından kaynaklanan çekişmeden kaynaklanıyor. Tamam siyasi partilerin kırmızı çizgileri var. Halkın sorunu değil partiye reklam olurmu rakip partiye yazılır mı bu iş ..ölçü bu. Bir kere iş baştan yanlış oldu. Bandırma'nın il olmasının kasten önüne geçilmesi bu kentte hala sindirilmiş bir şey değil. Balıkesir'in basını  dahil adeta inanılmaz hazımsızlıkla engellediler il olmamızı bölgecilik yaptılar çünkü onlar merkezde rahatlar Marmara adasından bir evrak için çıkıp gelmek zorunda kalan vatandaşlardan onlara ne ki ? Bölgesel  baskıcı bir anlayışla işi hazımsızlığa götürmeleri çok yanlış oldu. Koskoca Bandırma   nerden nereye nasıl hizmet verilecek al takke ver külah denetim nasıl olcak vatandaş nereye gidecek  vatandaş en küçük iş için kalkıp nasıl gidecek düşünen olmadı olmuyor. Ne olacaktı sanki çok zor değildi bu  il işi kapris değildi  romantik bir beklenti de değildi. Gerçekçi bir beklenti idi.  Gönen,Erdek, Biga, Karacabey, Manyas, Marmara adası, nı içine alan bir hizmet merkezi kurulsa  çok mu zor du. Ama yapmadılar canları sağolsun şimdi ayıkla pirincin taşını. Bir sürü gereksiz israf. Sadece vatandaşların daha iyi hizmet alabilmesi için bir istekti.Bandırma adeta cezalı kent gibi bu haktan yoksun bırakıldı. Balıkesir bir türlü boşanmak istemiyor ma Bandrma bu zoraki evliliği istemiyor.

* Balıkesir'de Ak parti iktidarı Bandırma'da CHP iktidarı. Ayıkla pirincin taşını. Yarın da tersi olur . Yine yandı Bandırma. 

Şimdi bu çekişmede kim mağdur olacaktır. Tabii ki Bandırma halkı. Kim ne derse desin Büyükşehir temsilcileri ne derse desin kimse samimiyete inanamaz.

*

Bu arada Bandırmalı vatandaşın kırmızı çizgileri çoktan aşıldı. Bandırma belediyesi Büyükşehir'e geçtikten sonra kentimizin hizmetleri paylaştırıldı fakat siyasi çekişmeler yüzünden  büyükşehire kayan ve dolayısıyla aksayan hizmetler için  mazeret kolaySuçal diğerini!. Şimdi Bandırma Belediyesi CHP Büyükşehir Belediyesi AKP yani iktidar partisi Bandırma belediyesi kaynakları Büyükşehir belediyesinin kaynaklarından daha sınırlı burada parti çekişmesi yüzünden olan Bandırma halkına oluyor. Sıkıntı çeken halkımız.

Buyrun basit bir iş paylaşımı . Su ve kanalizasyon işlerine bakan Büyükşehir'e bağlı Baski. Vatandaş hizmet istiyor ya da zorunlu yerler iş gereği yada gereksiz kazılıyor. Sonra üstü kapatılmadan asfalt dökülmeden revize edilmeden tası tarağı toplayıp gidiyorlar. B elediye yapsın. Ama sorumlu kim Baski..Vatandaş kimi suçlayacak Bandırma Belediyesini?

Yani olacak iş değil bu ilkel anlayış adeta güç ve hırs savaşına dönüştü.

Ha unutmadan söyleyeyim bu sorunlar suni sorunlar.. aslında işin başında en başında olanların  değil  de sanki kraldan çok kralcılık hevesinde olanların alt kademelerdeki sorumlulardan geldiğine dair duyumlarımız da yok değil. Böyle bir durumu yaşarken aslında çözümün çok basit olduğunu da ilave etmek isterim. Sadece Baski bu kapatmadığı hoyratça rezil bir şekilde bırakıp gittiği kazı yerlerini Bandırma Belediyesi de yapabilir aslında. Ama  Büyükşehir  yapılan işin karşılığını emekçinin hakkını   ödemeli. Ama sanırım ona da yanaşmıyorlar. Maksat Bandırma yerel yönetimi beceriksizlikle suçlansın .Yani ucube bir zihniyet yapanada yaramıyor yaptıranada .

Hala bir "akil adam" çıkıp nasihat vermiyor

*

" Siz ey imana ermiş olanlar! İnsaf ile hakikate şahitlik yaparak Allaha bağlılığınızda sıkı durun; ve herhangi bir kimseye karşı nefretiniz, sizi adaletten sapma günahına itmesin. Adil olun: bu, Allaha karşı sorumluluk bilinci duymaya en yakın olan (davranış)tır. Ve Allaha karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun: şüphe yok ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.(Maide süresi-8)(Muhammed Esed:Meali:

BERKAN KOZAN -BANDIRMA GERÇEK